Zmiany w Polskim Ładzie od lipca. Soboń: Koniec chaosu podatkowego

Wiceminister finansów Artur Soboń podczas konferencji prasowej zapowiedział, że zmiany w ustawie o PIT, które wejdą w życie z początkiem lipca skończą "chaos podatkowy". Soboń przyznał też, że "system podatkowy w Polsce nie jest specjalnie prosty".

W lipcu w życie wejdzie nowelizacja ustawy o PIT, która przewiduje m.in. obniżenie stawki VAT z 17 do 12 proc. To oznacza, że wszyscy pracownicy na etatach, zleceniobiorcy oraz emeryci będą płacić mniejszy podatek, a zatem pensje i świadczenia netto wzrosną. Bez zmian pozostanie natomiast kwota wolna od podatku (30 tys. zł) oraz próg podatkowy (120 tys. zł). Zlikwidowana zostanie również "ulga dla klasy średniej". 

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Polski Ład. "Koniec chaosu podatkowego"

- Ta zmiana kończy chaos podatkowy i przecina go w taki sposób, że z systemu eliminuje rozwiązania nieprzewidywalne i zastępuje je rozwiązaniami zrozumiałymi oraz kończy z dualizmem zaliczkowym, który był patologię - powiedział Artur Soboń, cytowany przez interię.pl.

Na antenie Programu 1. Polskiego Radia wiceminister Artur Soboń podkreślił, że obniżka podatków dotyczyć będzie w dużej mierze osób otrzymujących wynagrodzenie średnie i nieco wyższe od średniego.  

- Zdecydowana większość podatników to odczuje. Nie odczują tego ci, którzy mają bardzo niskie wynagrodzenia, bo oni nie płacą w ogóle podatku albo podatek w bardzo niskiej wysokości. Ci, którzy zarabiają w przedziale od średniego, przeciętnego wynagrodzenia w górę, to będą bardzo zadowoleni 1 lipca - powiedział wiceminister Artur Soboń.

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład. "System podatkowy w Polsce nie jest prosty"

Wiceminister przyznał na konferencji, że "system podatkowy w Polsce nie jest specjalnie prosty". Tłumaczył, że te zawiłości wynikają z "różnego rodzaju preferencji czy ulg". Z tego też powodu zmiany wprowadzone od lipca będą działały różnie dla różnych podatników. Wszystko zależy od oskładkowania ich kosztów uzyskanych przychodów.  

Artur Soboń stwierdził także, że tak poważne zmiany podatkowe powinny być wprowadzane z wyprzedzeniem. - Skoro robimy je w ciągu roku podatkowego, to muszą być one neutralne bądź na korzyść podatnika. Ten warunek został spełniony - tłumaczył. 

Polskie Radio przekazuje, że w związku z zawiłościami nowego systemu podatkowego Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały akcję informacyjną na temat zmian, która obejmie m.in. spotkania z ekspertami online.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: