Jak już pisaliśmy, władze lotniska Schiphol wprowadziły limity pasażerów w sezonie letnim, tłumacząc swoją decyzję zbyt dużym popytem i brakiem pracowników. Około 16 proc. rejsów zostanie odwołanych, a lotnisko obsługiwać będzie dziennie ok. 70 tys. pasażerów. Największe cięcia w połączeniach odczują linie KLM oraz EasyJet.
Przewoźnik Transavia przekazał w środę, że musi dostosować się do ograniczonej przepustowości lotniska w stolicy Holandii, dlatego w okresie od 7 lipca do 14 sierpnia anuluje 240 lotów. Będzie wiązało się to z odwołaniem 13 tys. rezerwacji.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Około 70 proc. pasażerów, których dotknie decyzja przewoźnika, będzie mogło otrzymać alternatywny lot - czytamy w komunikacie firmy. Transavia przekazała również, że pozostali pasażerowie będą mogli przełożyć swoją podróż na inny termin (między 28 sierpnia 2022 r. a marcem 2023 r.) lub otrzymać zwrot kosztów biletu.
Brytyjskie linie lotnicze EasyJet przekazały wcześniej, że również odwołają loty z lotniska Schiphol w Amsterdamie, lecz przewoźnik nie podał żadnych szczegółów.
Z kolei tureckie linie Corendon Airlines przeniosły 150 lipcowych i sierpniowych lotów z Schiphol do portu w Rotterdamie, a 35 kolejnych zostanie anulowanych lub przeniesionych na inne lotniska - podaje RTL Nieuws. Tutaj przewoźnik wskazał nie tylko na problemy z niedoborem personelu, ale też na panujący chaos.
Turyści w tym sezonie letnim rzeczywiście będą musieli zmierzyć się z chaosem. Już na początku wakacji pracownicy Ryanaira przeprowadzą strajki w pięciu krajach.
Według zapowiedzi związków zawodowych reprezentujących linie lotnicze Ryanair strajki zaczną się już w piątek 24 czerwca i potrwają do 2 lipca. Harmonogram strajków wygląda tak:
Strajk zapowiadają pracownicy Lufthansy - załoga tych linii lotniczych będzie protestować od 23 do 25 czerwca.
To jeszcze nie koniec problemów. Strajkować będzie również personel pokładowy linii EasyJet w Hiszpanii. Protesty odbędą się w dniach 1-3, 15-17 i 29-31 lipca na terenie całego kraju. Pracownicy domagają się 40-procentowej podwyżki płacy zasadniczej - podaje Agencja Reutera.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina