Amsterdam. Kolejne linie zawieszają loty, 13 tys. rezerwacji odwołanych. Powody? Chaos i brak ludzi

Linie lotnicze Transavia anulują w lipcu i sierpniu 240 lotów na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. To oznacza odwołanie 13 tys. rezerwacji. Wcześniej podobną decyzję podjęły linie EasyJet. Przewoźnicy wymieniają niedobór personelu jako jeden z głównych problemów, które wymuszają zmiany w lotach.

Jak już pisaliśmy, władze lotniska Schiphol wprowadziły limity pasażerów w sezonie letnim, tłumacząc swoją decyzję zbyt dużym popytem i brakiem pracowników. Około 16 proc. rejsów zostanie odwołanych, a lotnisko obsługiwać będzie dziennie ok. 70 tys. pasażerów. Największe cięcia w połączeniach odczują linie KLM oraz EasyJet.

Amsterdam. Linie lotnicze odwołują loty, ale pasażerowie mogą liczyć na zwrot kosztów biletu

Przewoźnik Transavia przekazał w środę, że musi dostosować się do ograniczonej przepustowości lotniska w stolicy Holandii, dlatego w okresie od 7 lipca do 14 sierpnia anuluje 240 lotów. Będzie wiązało się to z odwołaniem 13 tys. rezerwacji.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Około 70 proc. pasażerów, których dotknie decyzja przewoźnika, będzie mogło otrzymać alternatywny lot - czytamy w komunikacie firmy. Transavia przekazała również, że pozostali pasażerowie będą mogli przełożyć swoją podróż na inny termin (między 28 sierpnia 2022 r. a marcem 2023 r.) lub otrzymać zwrot kosztów biletu.

Chaos w Europie. Linie lotnicze odwołują lub przenoszą loty, pracownicy zapowiedzieli strajki

Brytyjskie linie lotnicze EasyJet przekazały wcześniej, że również odwołają loty z lotniska Schiphol w Amsterdamie, lecz przewoźnik nie podał żadnych szczegółów.

Z kolei tureckie linie Corendon Airlines przeniosły 150 lipcowych i sierpniowych lotów z Schiphol do portu w Rotterdamie, a 35 kolejnych zostanie anulowanych lub przeniesionych na inne lotniska - podaje RTL Nieuws. Tutaj przewoźnik wskazał nie tylko na problemy z niedoborem personelu, ale też na panujący chaos.

Ryanair zaczyna strajk w pięciu krajach

Turyści w tym sezonie letnim rzeczywiście będą musieli zmierzyć się z chaosem. Już na początku wakacji pracownicy Ryanaira przeprowadzą strajki w pięciu krajach.

Według zapowiedzi związków zawodowych reprezentujących linie lotnicze Ryanair strajki zaczną się już w piątek 24 czerwca i potrwają do 2 lipca. Harmonogram strajków wygląda tak:

  • Belgia - od 24 do 26 czerwca;
  • Francja - 25 i 26 czerwca;
  • Hiszpania - od 24 do 26 czerwca i od 30 czerwca do 2 lipca;
  • Portugalia - od 24 do 26 czerwca;
  • Włochy - 25 czerwca.

Lufthansa już zaczęła protest. EasyJet będzie protestował w Hiszpanii w lipcu

Strajk zapowiadają pracownicy Lufthansy - załoga tych linii lotniczych będzie protestować od 23 do 25 czerwca.

To jeszcze nie koniec problemów. Strajkować będzie również personel pokładowy linii EasyJet w Hiszpanii. Protesty odbędą się w dniach 1-3, 15-17 i 29-31 lipca na terenie całego kraju. Pracownicy domagają się 40-procentowej podwyżki płacy zasadniczej - podaje Agencja Reutera.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta
Więcej o: