Alimienciarze zalegają swoim dzieciom łącznie 12,5 mld zł. Znamy dług rekordzisty

Spośród 286 693 dłużników alimentacyjnych w Krajowym Rejestrze Długów blisko 270 tys. to mężczyźni. Średnie zadłużenie każdego z nich wynosi ponad 43 tys. zł. Najwyższy dług wobec swoich dzieci ma 34-latek z Wielkopolski. Nie zapłacił im już 867 tys. zł.

Dług alimentacyjny w Polsce to astronomiczna kwota - łącznie alimenciarze zalegają na sumę 12,5 mld zł. 94 proc. dłużników stanowią mężczyźni. Ich długi wynoszą łącznie 12 mld. Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki uchylanie się od płacenia alimentów nazywa wprost - to przemoc ekonomiczna.

Zobacz wideo Z jakimi propozycjami Joe Biden przyjedzie na szczyt NATO w Madrycie?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rekordowy dług alimentacyjny - mężczyzna zalega swoim dzieciom 867 tys. złotych

"Alimenty bezwzględnie trzeba płacić. Należą się one dziecku i służą jego dobru. Są przeznaczane na wydatki związane z jego utrzymaniem, takie jak: żywność, środki czystości, odzież, kształcenie, leczenie oraz rozrywkę. To podstawowe potrzeby każdego człowieka" - podkreśla prezes KRD.

Brak alimentów wpływa bezpośrednio na jakość życia dzieci.

Emeryci Olbrzymie długi emerytów. Niemal 6 mld zł zadłużenia seniorów

"Pozbawienie dziecka środków niezbędnych do jego utrzymania to nic innego jak przemoc ekonomiczna. Tymczasem uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów zasądzonych przez sąd i unikanie finansowej odpowiedzialności coraz częściej niestety obserwujemy wśród ludzi młodych" - zauważa Adam Łącki.

Największe odnotowane zadłużenie ma 34-latek z woj. wielkopolskiego. To on zalega swoim dzieciom 867 tys. zł. Ta suma robi ogromne wrażenie, ale w obliczu całego długu alimentacyjnego - przekraczającego 12,5 mld - nieco blednie.

Łącznie alimentów nie płaci 286 693, z czego 270 tys. to ojcowie. Co na to wpływa?

Mężczyzna dostał zakaz opuszczania Izraela do 9999 r. Izrael. 8 tysięcy lat zakazu opuszczania Izraela dla alimenciarza z Australii

"Wysokość alimentów jest sprawą indywidualną i zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz majątkowych i zarobkowych możliwości dłużnika. Najwyraźniej w takim przypadku w grę wchodzą bardzo wysokie kwoty alimentacyjne zasądzone przez sąd. Przemnożone przez liczbę dzieci oraz powiększone o odsetki mogą dawać taką sumę - twierdzi Łącki.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: