Jak złożyć wniosek o 500 plus? Ostatnie dni, by otrzymać wyrównanie. Inaczej część przepadnie

Wiosek o 500 plus warto złożyć do końca czerwca. Dzięki temu urząd wypłaci wyrównanie za ten okres. W późniejszym terminie wciąż można się ubiegać o świadczenie, ale część pieniędzy przepadnie.

Trwa nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy przypadający na okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Po zeszłorocznej zmianie przepisów, 500 plus należy bowiem odnawiać co roku.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Wniosek o 500 plus. Nie będzie wyrównania dla spóźnialskich

Nie warto też przekroczyć ustawowych terminów wnioskowania o 500 plus, ponieważ państwo nie wypłaci wyrównania. Wnioski należy złożyć do 30 czerwca, dzięki czemu ZUS będzie mógł wypłacić wyrównanie za czerwiec, gdy już przysługuje wypłata. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli jednak wniosek zostanie złożony 1 lipca, nie będzie przysługiwało wyrównanie. ZUS nie przeleje kwoty świadczenia należnej za czerwiec. 500 plus w takim wypadku będzie przysługiwało za miesiąc złożenia wniosku. Złożenie dokumentów pod koniec lipca oznacza wypłatę tylko za lipiec. W przypadku wniosku, który wpłynie pod koniec sierpnia, wypłata wpłynie tylko za ten miesiąc, bez wyrównania za czerwiec i lipiec. Ta zasada dotyczy wszystkich wniosków złożonych po 30 czerwca.

Jak złozyć wniosek o 500 plus?

Od tego roku wnioski mogą być składane tylko drogą elektroniczną poprzez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Za obsługę świadczenia 500 Plus odpowiedzialny jest teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak wcześniej, samorządy.

Osoby, które mają problem z internetem, mogą liczyć na pomoc ZUS i niektórych placówek Poczty Polskiej. Pracownicy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełnieniu wniosków o świadczenie. Od tego roku wypłata świadczenia 500 plus będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: