Bon turystyczny. Co piąty wciąż nie został wykorzystany. A to już ostatnie miesiące

Bon turystyczny można zrealizować tylko do końca września. Wciąż do wykorzystania pozostało ponad 20 proc. przyznanych bonów. Najwięcej na świadczeniu zyskały firmy z woj. małopolskiego.

Trudna sytuacja branży turystycznej związana z epidemią COVID-19 zmusiła rząd do wsparcia sektora. Wprowadzono więc bon turystyczny, który Polacy mogą wykorzystać w kraju np. na nocleg podczas urlopu

Polski Bon Turystyczny ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzice otrzymają dodatkowe 500 zł, co razem daje 1000 zł dofinansowania. Całość można przeznaczyć na wypoczynek, ale tylko w Polsce.

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Bon turystyczny dobiega końca. Sporo osób wciąż nie skorzystało

Jak informuje prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska z 4,3 mln przyznanych bonów aktywowano 3,4 mln. Ze świadczenia skorzystało 79 proc. uprawnionych. W pełni wykorzystano 2 mln. 

Do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły 2,3 mld zł. Najwięcej zyskały firmy i organizacje z województwa małopolskiego, bo rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu prawie pół miliarda zł. Drugim województwem, w którym do organizatorów turystyki trafiła największa kwota z transakcji bonami, jest pomorskie. Kwota ta w Pomorskim przekroczyła 418 mln zł

- przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Na aktywację wciąż czeka 895 tys. bonów o wartości 619 mln zł. Wsparcie można wykorzystać jeszcze do 30 września 2022 roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.

Jak otrzymać bon turystyczny?

Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.  Rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus na dziecko, ma taki bon u siebie na profilu PUE.

Żeby uzyskać bon, należy zalogować się do PUE i wejść na swój profil w zakładkę [Ogólny]. Następnie po lewej stronie ekranu odnajdziemy zakładkę [Bon turystyczny]. Po kliknięciu nią zostaniemy poproszeni o uzupełnienie danych kontaktowych, czyli adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Następnie przejdziemy do aktywacji.

Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem. Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: