UE wskazuje jedynego winnego kryzysu żywnościowego - to Rosja. Przywódcy apelują o otwarcie portów

Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za światowy kryzys żywnościowy - wskazali przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej podczas wieczornej sesji pierwszego dnia szczytu w Brukseli. Wkrótce ma zapaść decyzja o przyznaniu Ukrainie kolejnych 9 mld euro pomocy.

"Rosja, która wykorzystuje żywność jako broń w wojnie z Ukrainą, ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywołany nią globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego" - to stanowisko unijnych przywódców, wypracowane czwartek 23 czerwca, czyli pierwszego dnia szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

Przywódcy UE wezwali Rosję do odblokowana ukraińskich portów

Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej wezwali Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków na ukraińskie obiekty rolnicze i wywożenia ukraińskiego zboża do siebie oraz do odblokowania czarnomorskich portów (zwłaszcza portu w Odessie), tak aby umożliwić eksport zbóż i przywrócić żeglugę handlową.

"Rada Europejska popiera wysiłki Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w tym zakresie. Podkreśla również, że sankcje UE wobec Rosji pozwalają na swobodny przepływ produktów rolnych i żywnościowych oraz na dostarczanie pomocy humanitarnej" - czytamy w raporcie z pierwszego dnia szczytu.

Z powodu rosyjskiej blokady w portach utknęło ponad 20 mln ton zboża, które Ukraina eksportowała przede wszystkim do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Unijne kraje tworzą tzw. korytarze solidarnościowe, by priorytetowo wyeksportować ukraińskie zboże. Udostępniane są europejskie porty, statki, dodatkowe tabory kolejowe, oraz samochody ciężarowe. Transport odbywa się przede wszystkim przez Polskę i przez Rumunię.

Działania Moskwy skrytykował premier Mateusz Morawiecki. - Putin chce sprowokować głód w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Polska jest dzisiaj ważnym kanałem tranzytu ukraińskiego zboża i ukraińskich towarów do Afryki Północnej i na Bliski Wschód. Odgrywamy tutaj kluczową rolę. Możemy jeszcze wzmocnić nasze działania, jeżeli otrzymamy wsparcie ze strony UE - podkreślił szef polskiego rządu.

Zobacz wideo Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na światowe łańcuchy dostaw żywności? Pytamy eksperta

Szczyt UE w Brukseli. Kolejne 9 mld wsparcia dla Ukrainy

W raporcie z czwartkowych obrad padła deklaracja, iż "Komisja Europejska przedstawi wkrótce wniosek dotyczący przyznania Ukrainie kolejnej transzy nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości do 9 mld euro". Rada wezwała KE, by "w porozumieniu z międzynarodowymi partnerami, organizacjami i ekspertami szybko przedstawiła swoje propozycje dotyczące wsparcia UE na rzecz odbudowy Ukrainy".

Ukraina jest już oficjalnie kandydatem do Unii Europejskiej

Pierwszego dnia szczytu przywódcy państw członkowskich oficjalnie zatwierdzili status kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy i Mołdawii. W przypadku Gruzji potwierdzono jej europejską perspektywę, jednak, aby Tbilisi oficjalnie kandydowało do Wspólnoty, musi najpierw przeprowadzić szereg reform.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: