UE wskazuje jedynego winnego kryzysu żywnościowego - to Rosja. Przywódcy apelują o otwarcie portów

Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za światowy kryzys żywnościowy - wskazali przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej podczas wieczornej sesji pierwszego dnia szczytu w Brukseli. Wkrótce ma zapaść decyzja o przyznaniu Ukrainie kolejnych 9 mld euro pomocy.

"Rosja, która wykorzystuje żywność jako broń w wojnie z Ukrainą, ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywołany nią globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego" - to stanowisko unijnych przywódców, wypracowane czwartek 23 czerwca, czyli pierwszego dnia szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

Przywódcy UE wezwali Rosję do odblokowana ukraińskich portów

Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej wezwali Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków na ukraińskie obiekty rolnicze i wywożenia ukraińskiego zboża do siebie oraz do odblokowania czarnomorskich portów (zwłaszcza portu w Odessie), tak aby umożliwić eksport zbóż i przywrócić żeglugę handlową.

'Patriotyczna' rosyjska Cola z Matką Boską. 'To jest boski napój', który doskonale łączy się z wódką"Patriotyczna" rosyjska Cola z Matką Boską. "To jest boski napój"

"Rada Europejska popiera wysiłki Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w tym zakresie. Podkreśla również, że sankcje UE wobec Rosji pozwalają na swobodny przepływ produktów rolnych i żywnościowych oraz na dostarczanie pomocy humanitarnej" - czytamy w raporcie z pierwszego dnia szczytu.

Z powodu rosyjskiej blokady w portach utknęło ponad 20 mln ton zboża, które Ukraina eksportowała przede wszystkim do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Unijne kraje tworzą tzw. korytarze solidarnościowe, by priorytetowo wyeksportować ukraińskie zboże. Udostępniane są europejskie porty, statki, dodatkowe tabory kolejowe, oraz samochody ciężarowe. Transport odbywa się przede wszystkim przez Polskę i przez Rumunię.

Działania Moskwy skrytykował premier Mateusz Morawiecki. - Putin chce sprowokować głód w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Polska jest dzisiaj ważnym kanałem tranzytu ukraińskiego zboża i ukraińskich towarów do Afryki Północnej i na Bliski Wschód. Odgrywamy tutaj kluczową rolę. Możemy jeszcze wzmocnić nasze działania, jeżeli otrzymamy wsparcie ze strony UE - podkreślił szef polskiego rządu.

Zobacz wideo Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na światowe łańcuchy dostaw żywności? Pytamy eksperta

Szczyt UE w Brukseli. Kolejne 9 mld wsparcia dla Ukrainy

W raporcie z czwartkowych obrad padła deklaracja, iż "Komisja Europejska przedstawi wkrótce wniosek dotyczący przyznania Ukrainie kolejnej transzy nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości do 9 mld euro". Rada wezwała KE, by "w porozumieniu z międzynarodowymi partnerami, organizacjami i ekspertami szybko przedstawiła swoje propozycje dotyczące wsparcia UE na rzecz odbudowy Ukrainy".

System rakietowy HIMARSUSA przekaże Ukrainie kolejne 450 mln dolarów i kolejne systemy HIMARS

Ukraina jest już oficjalnie kandydatem do Unii Europejskiej

Pierwszego dnia szczytu przywódcy państw członkowskich oficjalnie zatwierdzili status kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy i Mołdawii. W przypadku Gruzji potwierdzono jej europejską perspektywę, jednak, aby Tbilisi oficjalnie kandydowało do Wspólnoty, musi najpierw przeprowadzić szereg reform.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: