Kaliningrad. Mieszkańcy w panice wykupują cement. Władze uspokajają: Będzie transport morski

Po wejściu w życie kolejnych sankcji na Rosję Litwa zablokowała tranzyt kolejowy niektórych produktów do Kaliningradu. Mieszkańcy tego rosyjskiego obwodu natychmiast ruszyli do sklepów. Obawiają się, że zabraknie cementu. Magazyny w wielu sklepach są już puste. Władze obwodu uspokajają i informują, że cement oraz inne materiały budowlane będą transportowane drogą morską.

18 czerwca Litwa zakazała tranzytu kolejowego materiałów budowlanych (w tym cementu i wyrobów metalowych) do obwodu kaliningradzkiego. Stało się to w ramach czwartego pakietu sankcji na Rosję, który kraje UE przyjęły w połowie marca. Mieszkańcy Kaliningradu zaczęli w panice wykupować cement i - jak donoszą lokalne media, w tym portal mk.ru - wiele magazynów w regionie świeci pustkami.

- Cement wyprzedał się u nas w ciągu jednego dnia, przez sztucznie wywołane zamieszanie - powiedział portalowi Anatolij, jeden z mieszkańców obwodu. - Zabrakło także betonu. Wydaje mi się, że ma być dostarczony do piątku, ale nie jest to pewne. Ile będzie kosztował, tego też nie wiadomo. W ostatnich dniach cena 50-kilogramowego worka betonu wzrosła z 540 rubli (około 44,5 zł) do 790 (65 zł). Zobaczymy, co będzie dalej - dodał.

Kaliningrad. Władze zapewniają, że cementu nie zabraknie. Stawiają na transport morski

Cementowy kryzys skomentował Aleksander Rolbinow, wiceszef rządu regionalnego Kaliningradu. Poinformował, że obwód przestawia się na transport drogą morską.

Obecnie, przy wsparciu Ministerstwa Transportu Rosji, zmieniamy logistykę zaopatrywania regionu w niezbędne towary. W przypadku cementu całkowicie przestawiamy się na transport morski. Wspólnie z firmą Eurocement ustaliliśmy ilość materiałów dla branży budowlanej, które będą pakowane w big-bagi i transportowane dodatkowymi flotami

- powiedział polityk, cytowany przez stronę Kaliningrad.ru. Rolbinow zapewnił, że "sytuacja jest pod stałą kontrolą gubernatora obwodu".

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Pierwsza partia cementu ma być przetransportowana uniwersalnym drobnicowcem "Chołmogory" na linii Bronka - Kaliningrad i wyruszyć w rejs 25 czerwca. Wykorzystany zostanie także statek "Ursa Major", kursujący między Bałtyjskiem w obwodzie kaliningradzkim a Ust-Ługą pod Petersburgiem.

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Rosyjski resort transportu potwierdził już gotowość do przekierowania statków w celu zaopatrzenia obwodu kaliningradzkiego we wszystkie niezbędne towary. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie zwiększona przepustowość ruchu morskiego do Sankt Petersburga.

Jak podają władze obwodowe, lokalne firmy mają teraz na stanie 8,7 tys. ton cementu. Na torach i stacjach kolei kaliningradzkich znajduje się 151 wagonów o ładowności 10 tys. ton. Koleje moskiewskie mają dodatkowo 76 wagonów o ładowności 5 tys. ton. Ponadto do 20 lipca zarezerwowano załadunek na promy 155 wagonów o ładowności 10,2 tys. ton.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: