Ceny paliw. "Najdroższe w historii" wyjazdy na wakacje. Nawet 400 zł za tankowanie

Średnia cena benzyny 95-oktanowej nieco obniżyła się i spadła do poziomu 7,92 zł/l, ale goni ją cena oleju napędowego, która wynosi już 7,89 zł/l. Tegoroczne wakacje będą najdroższe w historii - kierowcy muszą się liczyć z tym, że za zatankowanie 50-litrowego baku będą musieli zapłacić blisko 400 zł - podaje serwis e-petrol.pl.

W ostatnich dniach nastąpiła stabilizacja cen benzyn. Kierowcy zapłacą również nieco mniej za autogaz. Z kolei ceny oleju napędowego mocno podskoczyły i utrzymują się na podobnym poziomie, co benzyna.

Benzyna nieco tańsza, olej napędowy coraz droższy. To będą drogie wakacje

Średnie ceny 95-oktanowej benzyny i diesla niemal się wyrównały i wynoszą odpowiednio 7,92 zł/l i 7,89 zł/l, a autogaz potaniał o trzy grosze i tankowanie LPG to średnio wydatek rzędu 3,52 zł/l - podaje e-petrol.pl. Serwis zauważa, że olej napędowy w skali tygodnia podrożał aż o 16 groszy za litr.

Interesują Cię ceny paliw? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z jakimi cenami paliw podczas tegorocznych wakacji będą musieli się zmierzyć polscy kierowcy? "Biorąc pod uwagę sytuację na hurtowym rynku paliw, można zakładać, że na początku wakacji ceny oleju napędowego przeskoczą notowania benzyny 95-oktanowej i zbliżą się do poziomu 8 zł za litr paliwa" - czytamy. Eksperci podają szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw. Dla benzyny 95-oktanowej jest to 7,79-7,91 zł/l, dla oleju napędowego to 7,89-8,01 zł/l, a autogazu - 3,41-3,52 zł/l.

"Rekordowo wysokie ceny paliw mogą zniechęcać w tym roku do dalekich wakacyjnych podróży. Kierowcy, którzy zdecydują się jednak na wyjazd, muszą się liczyć z tym, że za zatankowanie 50-litrowego baku będą musieli zapłacić blisko 400 zł" - prognozują eksperci z e-petrol.pl.

Orlen obniży ceny paliw. Kierowcy zapłacą 30 groszy mniej za litr. Ale jest warunek

Na początku tygodnia prezes Daniel Obajtek poinformował, że Orlen postara się obniżyć ceny paliw na wakacje. Rabat na paliwo ma obowiązywać już od poniedziałku 27 czerwca. Jednak aby z niego skorzystać, kierowcy będą musieli spełnić warunek.

Obniżka ma zostać naliczona dopiero przy płatności i okazaniu aplikacji Vitay. Zatem zainstalowanie tej aplikacji będzie wymagane, aby zapłacić mniej za paliwo. Promocja będzie jednak dostępna dla starych i nowych użytkowników.

Każdy uczestnik promocji ma otrzymać 30 groszy rabatu na litrze dowolnego paliwa (EFECTA lub VERVA) w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca będzie więc można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Na jeszcze większe rabaty mogliby liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny. Dla nich obniżka na litrze paliwa ma wynieść 40 groszy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa
Więcej o: