Świadczenie w wysokości 40 zł na osobę dziennie jest wypłacane osobom, które udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jest ono przyznawane na czas 120 dni od momentu przybycia Ukraińca do Polski po wybuchu wojny. Od soboty 25 czerwca wprowadzono zmiany w rozporządzeniu, które regulują, kiedy wypłata świadczenia może zostać wydłużona.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Dzięki wprowadzonemu świadczeniu osoby, które zapewniły zakwaterowanie oraz wyżywienie uchodźcom z Ukrainy mogły otrzymywać dofinansowanie. Do tej pory pomoc ta była przyznawana do 120 dni od przybycia uchodźcy do kraju. Pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker, zapowiedział w czwartek 23 czerwca, że wydłużenie wsparcia finansowego jest możliwe w przypadku, gdy pomoc jest udzielana osobom, które będą miały problemy z podjęciem pracy. Mowa o:
W przypadku osób z niepełnosprawnościami lub osób starszych, świadczenie przysługuje zarówno tej osobie, jak i opiekunowi, który sprawuje nad nią opiekę, a także dzieciom tej osoby. Kobiety w ciąży oraz osoby zajmujące się niemowlętami otrzymają świadczenie dla siebie oraz dla dziecka. Jeśli dana osoba ma pod opieką troje lub więcej dzieci - świadczenie otrzymują wszyscy. Jeśli wsparcie jest przekazywane nieletniemu, otrzymuje je zarówno on, jak i opiekun tymczasowy oraz jego dzieci.
Świadczenie w wysokości 40 zł jest przyznawane za czas zapewniania na własny koszt wyżywienia i zakwaterowania uchodźcom i jest ono wypłacane z dołu. Wnioski o wypłatę należy złożyć w stosownej gminie, która rozpatrzy je w przeciągu miesiąca. Wypłata pieniędzy jest zależna od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia.
Początkowo wsparcie było udzielane na czas 60 dni, następnie go wydłużono do 120 dni. W poprzednim rozporządzeniu przedłużenie tego okresu było możliwe jedynie w dobrze uzasadnionych przypadkach i po otrzymaniu zgody wojewody.