Kolejny cios w Putina. Wielka Brytania, Kanada, USA i Japonia nie przyjmą już rosyjskiego złota

Brytyjski rząd poinformował w niedzielę o zakazie importu złota z Rosji, który, oprócz Wielkiej Brytanii, wprowadzą także Kanada, Stany Zjednoczone i Japonia. To kolejny krok, który ma osłabić reżim Władimira Putina po rosyjskim ataku na Ukrainę.

Zakaz importu rosyjskiego złota do Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Japonii ma zostać ogłoszony oficjalnie podczas rozpoczynającego się w niedzielę trzydniowego szczytu G7 w Bawarii. Jak przekazał brytyjski rząd, nowe sankcje mają "zwiększyć presję na machinę wojenną Putina".

"Złoto jest głównym rosyjskim towarem eksportowym, wartym dla rosyjskiej gospodarki w 2021 r. 12,6 miliarda funtów. Jego wartość dla rosyjskiej elity również wzrosła w ostatnich miesiącach, gdy oligarchowie pospiesznie kupowali złoto, próbując uniknąć finansowych skutków zachodnich sankcji. Londyn jest głównym globalnym centrum handlu złotem, a sankcje Wielkiej Brytanii, które będą pierwszymi tego rodzaju wprowadzonymi przeciwko Rosji na całym świecie, będą miały ogromny wpływ na zdolność Putina do pozyskiwania funduszy" - czytamy w komunikacie brytyjskich władz.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak podkreślono, "biorąc pod uwagę centralną rolę Londynu w międzynarodowym handlu złotem i równoległe działania USA, Japonii i Kanady, środek ten będzie miał zasięg globalny, odcinając towar od formalnych rynków międzynarodowych".

Zobacz wideo Co najbardziej zdrożało w ostatnich miesiącach? Pytamy ekspertkę

Wojna w Ukrainie. Zakaz importu rosyjskiego złota

Premier Boris Johnson ma zachęcać innych przywódców do podobnego kroku. Jak zaznaczają Brytyjczycy, już teraz ograniczenia importowe nałożone przez Wielką Brytanię są szacowane na 13,5 miliarda funtów. Ów kraj nałożył też od lutego sankcje na ponad 1000 osób i ponad 100 podmiotów.

- Putin marnuje swoje malejące zasoby na tę bezsensowną i barbarzyńską wojnę. Finansuje swoje ego kosztem zarówno narodu ukraińskiego, jak i rosyjskiego. Musimy pozbawić reżim Putina jego finansowania. Wielka Brytania i nasi sojusznicy właśnie to robią - komentuje Boris Johnson.

"Zakaz importu złota, który wkrótce wejdzie w życie, będzie dotyczył nowo wydobytego lub rafinowanego złota. Nie ma to wpływu na złoto pochodzenia rosyjskiego, które wcześniej eksportowano z Rosji. Nie ma planów rozszerzenia ograniczeń na rosyjskie złoto zakupione legalnie przed wprowadzeniem zakazu importu" - czytamy w komunikacie brytyjskich władz.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: