PIT. Zmiany w podatkach od 1 lipca. Jak wpłyną na przedsiębiorców?

Od 1 lipca zmiany w podatkach dla przedsiębiorców i pracodawców. Stawka podatkowa zostanie obniżona z 17 do 12 proc. Zniknie też tak zwana "ulga dla klasy średniej".

Z początkiem lipca czekają nas zmiany w podatkach. Wpłyną one przede wszystkim na przedsiębiorców i pracodawców. Zmiany są efektem wejścia w życie ustawy Niskie Podatki.  Poza zmniejszeniem PIT z 17 do 12 proc. zakładają m.in. wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od daniny.

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ustawa "Niskie podatki". Co się zmieni od 1 lipca?

Obniżeniu stawki PIT, będzie towarzyszyć szereg innych zmian. Wprowadzona wraz z Polskim Ładem tzw. ulga dla klasy średniej od 1 lipca nie będzie już obowiązywać.

"Upraszczamy rozliczenie PIT – rezygnujemy z tzw. ulgi dla klasy średniej. Podatnicy, dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy między podatkiem należnym a podatkiem hipotetycznym wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej. Każdy przypadek zostanie wychwycony – nawet jeśli będzie dotyczył 1 na 1000 podatników" - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Co ważne, przy rozliczeniu rocznym, każdy podatnik może rozliczyć się z uwzględnieniem wspomnianej ulgi, jeśli tylko takie rozliczenie będzie dla niego korzystniejsze.

Od 1 lipca zostanie też wprowadzony wyższy próg podatkowy dla przedsiębiorców. Z 85 tys. zł. próg wzrośnie do 120 tys. zł. To znaczy, że stawka podatkowa na wysokości 32 proc. będzie dotyczyć o połowę mniej osób. "Ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 613 tys." - obliczyło Ministerstwo Finansów.

Najważniejsze zmiany w podatkach od 1 lipca:

  • Obniżenie PIT z 17 do 12 procent,
  • Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,
  • Podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł,
  • Rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej,
  • Likwidacja ulgi dla klasy średniej,
  • Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT dla wszystkich formularzy do 30 kwietnia,
  • Preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci,
  • Zwiększony limit dochodów dziecka, który pozwala skorzystać z preferencji podatkowych przez rodziców - (do 16 061,28 zł w 2022 r.)

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: