Jarosław Kaczyński o rynku mieszkaniowym: Wpływy układu deweloperskiego muszą zostać złamane

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że problem dostępności mieszkań to dziś główna sprawa dla młodego pokolenia Polaków. W Inowrocławiu szef Prawa i Sprawiedliwości wymienił mieszkalnictwo obok sądownictwa jako dwie nierozwiązane kwestie podczas rządów kierowanej przez niego formacji.

- Musimy doprowadzić do tego, żeby wpływy układu deweloperskiego, które sięgają także i naszych środowisk, zostały złamane - zadeklarował Jarosław Kaczyński. Według niego, gdyby udało się stworzyć system budowy tanich mieszkań to i ceny inwestycji deweloperskich - zdaniem prezesa PiS zdecydowanie zawyżone - automatycznie zostałyby obniżone. 

- Problem mieszkaniowy polega na tym, że nie udało się złamać pewnych układów. W czasie kiedy dochód Polski jest wysoki powinno się budować tanie mieszkania dla młodych ludzi, aby również rodziły się dzieci. (...) Budowanie tanich mieszkań jest przed nami i tego nie ukrywamy - dodał. 

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak

Jarosław Kaczyński o wysokich cenach węgla

Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Inowrocławia był też pytany o wysokie ceny węgla, dyktowane często przez pośredników i o możliwości rządowych dopłat do ekogroszku.

Kilka dni temu Sejm przyjął ustawę o maksymalnej cenie jednej tony węgla, ma to być 996 złotych 60 groszy. Jarosław Kaczyński zadeklarował, że państwo dopilnuje, by te zasady były respektowane. 

Ceny węgla na składach osiągają rekordowe wzrosty (zdjęcie ilustracyjne)Ceny węgla. Jak skorzystać z dopłat do węgla zaproponowanych przez rząd?

Węgiel musi zacząć być sprzedawany zgodnie z regułami, które ustali państwo. My będziemy to egzekwować z całym zdecydowaniem, bądźcie państwo tego pewni - powiedział mieszkańcom Inowrocławia Jarosław Kaczyński.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przepisy, które trafiły do Senatu, zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w ramach ustawowego mechanizmu. Sprzedający surowiec po cenie 996 złotych 60 groszy będą mogli liczyć na rekompensatę. Będzie ona wynosić maksymalnie 1073 złotych 13 groszy brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego dla jednego gospodarstwa domowego.

Andrzej Duda na szczycie klimatycznym w KatowicachPękła bańka "węgla na 200 lat" i "suwerenności energetycznej"

Więcej o: