Deklaracja CEEB. Zostały ostatnie dni na zgłoszenie źródeł ogrzewania. Za brak wniosku będą wysokie kary

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków czeka jedynie do końca czerwca na zgłoszenia deklaracji źródeł ogrzewania przez właścicieli budynków mieszkalnych. Figurowanie w systemie będzie kryterium decydującym o skorzystaniu z rządowej obniżki cen węgla. Brak złożonej deklaracji może też wiązać się z karą do 5 000 zł.

Od 1 lipca 2021 r. właściciele nieruchomości muszą wysłać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dokument, który potwierdzi sposób ogrzewania domu. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w Polsce szacuje, że w naszym kraju jest 6,2 mln budynków mieszkalnych. W poniedziałek 27 czerwca do CEEB trafiło 5 536 593 deklaracji. Wynika z tego, że prawie milion zobowiązanych do tego właścicieli nie złożyło odpowiednich dokumentów. A zostały jedynie 4 dni.  

Zobacz wideo Rządowy projekt dopłat do węgla powinien trafić do kosza?

Deklaracja źródeł ogrzewania. Kto musi złożyć wniosek?

Deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania domu można złożyć poprzez profil zaufany lub wypełnić wersję papierową, dostępną w urzędzie miasta czy gminy. Jeśli piec ruszył przed 1 lipca 2021 r., termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca 2022 r. Jednak w przypadku nowych budynków, w których uruchomiono źródło ciepła, czas na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od uzyskania przez właściciela pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. W przypadku bloków lub kamienic taką deklarację musi złożyć zarządca budynku. 

Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.: 

  • piec
  • kominek, 
  • kozę, 
  • kuchnię węglową, 
  • kocioł grzewczy, 
  • pompę ciepła, 
  • instalację fotowoltaiczną, 
  • sieć ciepłowniczą. 

- Z zebranych danych widać, że głównym źródłem ciepła są kotły na paliwo stałe. Drugie źródło to ogrzewanie gazowe - powiedziała Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w rozmowie z Polsat News.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Deklaracja ogrzewania. "Wielki Wyścig Gmin"

Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie może skutkować karą grzywny. Za brak zgłoszenia źródła ciepła można nałożyć karę w wysokości do 500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, wówczas kara może wzrosnąć do nawet pięciu tysięcy złotych.  Aby zachęcić Polaków do składania wniosków, Centralny Urząd Nadzoru Budowlanego zorganizował konkurs - "Wielki Wyścig Gmin".

Gminy, które uzyskają 90 proc. złożonych deklaracji otrzymają tytuł Lidera 90 CEEB. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wręczy władzom zwycięskich gmin dyplom i okolicznościową statuetkę, stanowiące wyraz uznania dla działań na rzecz wypełnienia ustawowego obowiązku. Na razie 90 proc. złożonych deklaracji jest jedynie w 4 gminach: Siennica Różana (98 proc.), Zawidów (97 proc.), Szczuczyn (96 proc.), Terespol  (90 proc.). Z kolei najgorzej wygląda sytuacja w gminie Moszczenica, gdzie złożono jedynie 19 proc. deklaracji.  

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny węgla. Rząd obniży ceny węgla

Przypominamy, że w tym miesiącu - w związku z dużym wzrostem rynkowej ceny węgla w ostatnim czasie - rząd zapowiedział stałą cenę 996 złotych za tonę węgla. Klienci, którzy będą chcieli skorzystać z zakupu węgla po korzystniejszej cenie, będą musieli okazać w sklepie zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). System ten pozwoli zweryfikować czy zakupiony węgiel rzeczywiście trafi do gospodarstwa domowego, bowiem CEEB to baza źródeł informacji o ogrzewaniu budynków w kraju. Dlatego niezłożenie deklaracji może wiązać się z niemożnością skorzystania z niższych cen surowca.    

Więcej o: