Włochy. Obowiązek przyjmowania płatności kartą. m.in. w sklepach. Będą kary za odmowę

We Włoszech od 30 czerwca handlowcy, lokale gastronomiczne, rzemieślnicy i osoby wykonujące wolne zawody będą musiały akceptować płatności kartą. Za odmowę będą grozić kary finansowe. Nowe przepisy mają uderzyć w osoby, które dopuszczają się oszustw podatkowych.

Od czwartku wszystkie sklepy, warsztaty, gabinety lekarskie, biura prawnicze i punkty usługowe we Włoszech będą musiały posiadać terminal płatniczy, umożliwiający zapłatę kartą bankową lub kredytową. Odmowa przyjęcia tej formy płatności będzie karana grzywną w wysokości 30 euro i 4 proc. wartości kupowanego towaru lub usługi. Dekret przyspieszył wejście w życie grzywien o 6 miesięcy - podaje włoska telewizja RAI News.

Interesują Cię Włochy? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Włochy. Sprytni przedsiębiorcy mogą próbować ominąć nowe przepisy

Stowarzyszenia konsumentów popierają przepisy, ale ostrzegają też przed "sztuczkami", które przedsiębiorcy mogą stosować w celu obejścia grzywien. Wskazują również na konieczność obniżenia kosztów zarządzania pieniędzmi elektronicznymi, aby zachęcić do ich prawidłowego używania.

Włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons zauważa, że przepisy "wyłączają obowiązek zapłaty za pomocą terminala POS w przypadku technicznej niemożliwości" - podaje RAI News. Zdaniem organizacji, jeśli kupiec stwierdzi, że jego terminal POS jest zepsuty bądź w ogóle go nie używa, to nie będzie podlegał karze.

Codacons dodaje, że właściciele sklepów mogą ograniczyć się do akceptowania tylko jednego rodzaju karty, np. bankomatowej, ograniczając w ten sposób prawo użytkowników do płacenia za pomocą terminala POS. Poza tym koszty związane z POS nadal pozostają dla kupców zbyt wysokie. "Konieczne jest całkowite zniesienie prowizji międzybankowych i innych opłat wymaganych od akceptantów" - podkreśla Codacons, cytowany za RAI News.

Włochy - mieszkańcy rzadko płacą kartą bankową

We Włoszech aż 80 proc. płatności poniżej dozwolonego limitu 2 tys. euro dokonywanych jest gotówkowo - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. To jeden ze sposobów unikania podatków. Na oszustwach podatkowych skarb państwa traci rocznie 100 mld euro. Statystyczny Włoch płaci w ciągu roku kartą bankową 60 razy. Średnia w Unii Europejskiej jest ponad dwa razy wyższa, a w Danii - 6 razy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?
Więcej o: