Właściciel Dino najbogatszym Polakiem według "Wprost". A nawet nie wiadomo, jak wygląda

Tomasz Biernacki z majątkiem wycenianym na ponad 15 mld złotych stał się najbogatszym Polakiem - podaje tygodnik "Wprost", który co roku publikuje ranking. Tajemniczy miliarder i właściciel sieci marketów spożywczych Dino, który nigdy nie udzielił wywiadu, wyprzedził Zygmunta Solorza.

Majątki 100 najbogatszych Polaków skurczyły się o ponad 3 mld zł. Z zestawienia wypadło 19 milionerów, a ich miejsca zajęli inni bogacze. Jednak najważniejsze zmiany nastąpiły na samym szczycie listy.

Interesują Cię finanse? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tomasz Biernacki zgromadził największy majątek

Nowym najbogatszym Polakiem został Tomasz Biernacki - wynika z 33. edycji listy 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Właściciel sieci Dino, który po raz pierwszy pojawił się w tym zestawieniu, posiada obecnie majątek wyceniany na 15,3 mld zł (+13,33 proc. licząc rok do roku). Z trzeciego miejsca na drugie wskoczył Michał Sołowow. Miliarder kontroluje firmę Cersanit i chemicznego giganta Synthos, jest także właścicielem m.in. Barlinka (producent desek podłogowych) i spółki Rovese (z grupy Cersanit). Jego majątek wyceniono na 11 mld zł (-4,35 proc.).

Biernacki zdetronizował Zygmunta Solorza. Ten spadł na trzecie miejsce w rankingu. Miliarder, który działa m.in. w branży medialnej i telekomunikacyjnej oraz w sektorze energetycznym, posiada majątek wyceniany na kwotę 10 mld zł (-26,47 proc. r/r). Kolejne miejsca bez zmian - czwartą pozycję zajmuje Dominika Kulczyk (z majątkiem 8,5 mld zł, +4,94 proc.) a piątą Sebastian Kulczyk (z majątkiem 7 mld zł, -2,78 proc.).

Tomasz Biernacki - kim jest najbogatszy Polak?

Tomasz Biernacki, obecnie najbogatszy człowiek w Polsce, w poniedziałek 27 czerwca zajmuje 831. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na Ziemi magazynu "Forbes". Miliarder w 1999 r. otworzył pierwszy sklep Dino. Według danych z końca marca 2022 r. sieć liczy 1880 placówek. Wiosną 2017 r. firma weszła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Kim jest Tomasz Biernacki? Polski przedsiębiorca nigdy nie udzielił wywiadu. W internecie nie znajdziemy ani jednego jego zdjęcia, więc nie wiadomo, jak wygląda. Nic dziwnego, że niektóre polskie media przedstawiają go jako "miliardera-widmo".

- Parę razy próbowałem się z nim umówić. Jego ludzie zawsze odmawiali. To jedyna tego typu osoba w branży. Człowiek-widmo. Ja nawet nie wiem, czy on jest blondyn, czy łysy. Nic, kompletnie nic - mówił kilka lat temu Money.pl menadżer z branży handlowej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?
Więcej o: