Na terenie należącej do niego huty siły ukraińskie tygodniami broniły się przed atakami Rosjan. Spółka System Capital Management, będąca własnością Rinata Achmetowa poinformowała, że pozew dotyczy "poważnego naruszenia jego prawa własności".
Jak czytamy w komunikacie, właściciel Azowstalu starał się również o wydanie nakazu sądowego zapobiegającego dalszemu blokowaniu, grabieży i niszczeniu przez Rosję zboża i stali produkowanych przez jego firmy.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
"Zło nie może pozostać bezkarne. Plądrowanie ukraińskich towarów eksportowych, w tym ziarna i stali, już zaowocowało wyższymi cenami i ludźmi umierającymi z głodu na całym świecie. Te barbarzyńskie działania muszą być zatrzymane, a Rosja musi za to zapłacić w całości" - mówił Rinat Achmetow.
Magazyn Forbes określił w 2013 roku majątek najbogatszego Ukraińca na blisko 15,5 miliarda dolarów. Od tego czasu jego imperium biznesowe zostało dotknięte przez działania Rosji.
Rinat Achmetow przekazał w zeszłym miesiącu, że jego firma Metinvest, największy na Ukrainie producent stali, z powodu zbombardowania przez Rosję hut w Mariupolu poniosła straty w wysokości od 17 do 20 miliardów dolarów. Podkreślił, że ostateczna kwota zostanie ustalona w pozwie.
W zakładach metalowych Azowstal w Mariupolu przez przeszło dwa miesiące ukraińscy żołnierze bronili się przed przeważającymi siłami Rosjan. 20 maja ocalali obrońcy zostali ewakuowani i trafili do rosyjskiej niewoli. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził 6 czerwca, że ponad 2 500 ukraińskich obrońców Azowstalu trafiło w ręce rosyjskich okupantów.
Mariupolskie cywilne dzielnice były przez wiele tygodni ostrzeliwane za pomocą artylerii. Szacuje się, że zginąć mogło tam 20 tysięcy osób.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>