Nieoficjalnie: kontrolerzy ruchu lotniczego i PAŻP doszli do porozumienia

Jest porozumienie między kontrolerami ruchu lotniczego a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej - donosi nieoficjalnie Polsat News. Wielomiesięczny spór może zakończyć się jeszcze dziś. Według informacji Bryana Kasprzyka brakuje jedynie podpisu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, a ten może złożyć swój podpis nawet dziś.

- Trzy dni temu zakończyły się konsultacje społeczne. Jeśli podpis się pojawi, nie będzie żadnego zagrożenia strajkiem. A ten może pojawić się już dziś - przekazł we wtorkowe popołudnie reporter Polsat News Bryan Kasprzyk.

Zobacz wideo O co chodzi w sporze kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP? Garwolińska: Nie chodzi o pieniądze

Spór kontrolerów z PAŻP. Nieoficjalnie: jest porozumienie

Ostatnie porozumienie między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i kontrolerami lotów zostało zawarte pod koniec maja. Wówczas to strony porozumiały się m.in. w kwestii nadgodzin, które w przypadku kontrolerów lotów miały wynieść maksymalnie do 150 godzin w roku, a dla informatorów służby powietrznej do 240 godzin w roku. Nowy aneks do regulaminu pracy ograniczył też wzrost dodatków oraz zmienił zasady wynagradzania kontrolerów nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju.

Głównym postulatem związków zawodowych było odejście od systemu jednozmianowości - zgodnie z którym nadzór nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego na danym stanowisku sprawowała jedna osoba. Tymczasowe porozumienie miało trwać do 10 lipca.

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koniec sporu PAŻP i kontrolerów? Wystarczy tylko podpis ministra

- Nie chcemy psuć wakacji Polakom, bo nie chcemy być przeszkodą dla przewoźników lotniczych. Jesteśmy nastawieni bardzo koncyliacyjne. Liczymy na porozumienie, jesteśmy na nie otwarci i gotowi. Do piątku powinniśmy się dogadać - zapowiadał w TVN 24 w zeszłym tygodniu  Andrzej Fenrych, wiceszef Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. 

Onet.pl informuje, że Andrzej Adamczyk przekazał na wtorkowej konferencji prasowej, że w poniedziałek zakończyły się wewnętrzne konsultacje dot. regulaminu płacowego pracowników PAŻP, a zwłaszcza kontrolerów ruchu lotniczego. Projekt ma zostać jeszcze poddany analizie przez Ministerstwo Infrastruktury, ale Adamczyk już teraz wyraził "głębokie przekonanie", że plany urlopowe Polaków nie zostaną zakłócone.

Według informacji Polsat News o godzinie 9:00 w środę, oficjalne szczegóły tego porozumienia zostaną przedstawione przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej na specjalnej konferencji. 

Więcej o: