Woda dla pracowników. Rekordowe upały za oknem, więc pracodawcy muszą zapewnić wodę

Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia wody swoim pracownikom podczas upałów. Zarówno tym pracującym w biurze, jak i na zewnątrz. Jaki paragraf to gwarantuje? Jak księgować takie wydatki? Wyjaśniamy.

Każdy pracodawca zobowiązany jest do zakupu wody pitnej swoim pracownikom w warunkach szczególnie uciążliwych. Wynika to z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Musi być ona udostępniona nieodpłatanie, a obowiązek jej zapewnienia ściśle łączy się z warunkami atmosferycznymi. 

Zobacz wideo Wiadomości Czy czekają nas wojny o wodę?

Czy pracodawca musi zapewnić wodę swoim pracownikom?

Infro.pl wyjaśnia, że woda ze względu na upał przysługuje osobom pracującym na otwartej przestrzeni, gdy temperaturze otoczenia jest poniżej 10 stopni Celsjusza lub powyżej 25 stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują w pomieszczeniu, temperatura zewnętrzna musi przekraczać 28 stopni Celsjusza.

Zakupiona dla pracowników woda nie stanowi przychodu, więc może być w księgach rachunkowych ewidencjonowana jako koszt. Nie podlega również opodatkowaniu PIT, a jej wartość nie jest objęta składkami na ubezpieczenia społeczne. Księgowi firmy taką transakcję powinni ująć w księgach rachunkowych na podstawie faktury VAT otrzymanej od dostawcy.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Zakup wody dla pracowników. Jaki paragraf to gwarantuje?

Portal podatki.biz przedstawia, że ewidencja wydatków ponoszonych na zakup wody i innych napojów dla pracowników powinna obejmować kolejno: fakturę dotycząca zakupu wody, przyjęcie wody do magazynu oraz przekazanie wody pracownikom. 

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zakup wody dla pracowników. Jaka kara?

Pracodawcy, którzy nie wywiążą się z tego obowiązku, mogą zostać ukarani grzywną. W sytuacji, gdy inspektor Państwowej Inspekcji Pracy stwierdzi brak odpowiednich napojów, może wymierzyć pracodawcy mandat karny w wysokości od 1 tys. do 2 tys. zł, a w przypadku recydywy - nawet do 5 tys. zł.

Więcej o: