Każdy pracodawca zobowiązany jest do zakupu wody pitnej swoim pracownikom w warunkach szczególnie uciążliwych. Wynika to z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Musi być ona udostępniona nieodpłatanie, a obowiązek jej zapewnienia ściśle łączy się z warunkami atmosferycznymi.
Infro.pl wyjaśnia, że woda ze względu na upał przysługuje osobom pracującym na otwartej przestrzeni, gdy temperaturze otoczenia jest poniżej 10 stopni Celsjusza lub powyżej 25 stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują w pomieszczeniu, temperatura zewnętrzna musi przekraczać 28 stopni Celsjusza.
Zakupiona dla pracowników woda nie stanowi przychodu, więc może być w księgach rachunkowych ewidencjonowana jako koszt. Nie podlega również opodatkowaniu PIT, a jej wartość nie jest objęta składkami na ubezpieczenia społeczne. Księgowi firmy taką transakcję powinni ująć w księgach rachunkowych na podstawie faktury VAT otrzymanej od dostawcy.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Portal podatki.biz przedstawia, że ewidencja wydatków ponoszonych na zakup wody i innych napojów dla pracowników powinna obejmować kolejno: fakturę dotycząca zakupu wody, przyjęcie wody do magazynu oraz przekazanie wody pracownikom.
Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pracodawcy, którzy nie wywiążą się z tego obowiązku, mogą zostać ukarani grzywną. W sytuacji, gdy inspektor Państwowej Inspekcji Pracy stwierdzi brak odpowiednich napojów, może wymierzyć pracodawcy mandat karny w wysokości od 1 tys. do 2 tys. zł, a w przypadku recydywy - nawet do 5 tys. zł.