USA z nowymi sankcjami na Rosję. Zakaz importu złota, uderzenie w przemysł zbrojeniowy Putina

USA ogłosiły nowe sankcje na Rosję. Wprowadzono m.in. zakaz importu rosyjskiego złota. Sankcjami objęto również 70 podmiotów i 29 osób związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. - Działania uderzają w sedno zdolności Rosji do rozwijania i rozmieszczenia broni oraz technologii wykorzystywanych w brutalnej wojnie Putina przeciwko Ukrainie - powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen.

- Po raz kolejny potwierdzamy nasze zobowiązanie do współpracy z naszymi partnerami i sojusznikami w celu nałożenia dodatkowych surowych sankcji w odpowiedzi na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie - powiedziała we wtorek sekretarz skarbu USA Janet L. Yellen, cytowana w komunikacie. - Uderzenie w przemysł obronny Rosji obniży możliwości Putina i jeszcze bardziej utrudni jego wojnę przeciwko Ukrainie - - dodała.

Sankcje na Rosję. Wprowadzono embargo na złoto

Departament Skarbu USA wprowadził sankcje wobec 70 podmiotów - większość z nich ma kluczowe znaczenie dla przemysłu obronnego Rosji. Jednym z podmiotów jest państwowy konglomerat technologiczny Rostec. Sankcjami objęto również 29 osób. "Dzisiejsze działania uderzają w sedno zdolności Rosji do rozwijania i rozmieszczenia broni oraz technologii wykorzystywanych w brutalnej wojnie Władimira Putina przeciwko Ukrainie" - czytamy.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stany Zjednoczone wprowadziły również zakaz importu rosyjskiego złota. Decyzja w tej sprawie została podjęta równolegle z innymi państwami G7 - Japonią, Kanadą i Wielką Brytanią.

Joe Biden: NATO będzie pracować nad kolejnymi pakietami sankcji na Rosję

Prezydent USA Joe Biden podczas szczytu NATO w Madrycie powiedział, że najlepszą odpowiedzią na rosyjską inwazję na Ukrainę jest jedność Paktu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że państwa członkowskie sojuszu muszą reagować na zmieniające się w Europie kwestie bezpieczeństwa.

- Jedność transatlantycka była i jest naszą największą siłą. To także odpowiedź na działania Rosji na Ukrainie. Jako Pakt Transatlantycki jesteśmy jednością we wspieraniu Ukrainy. Musimy też rozważyć nasze zdolności odstraszania i obrony. Jak powiedziałem przed wybuchem wojny: jeśli Putin zaatakuje Ukrainę, Stany Zjednoczone będą dążyły to wzmocnienia swojej pozycji w Europie poprzez działania w ramach sojuszy. To konieczność, gdy w Europie znacząco zmienia się sytuacja geopolityczna - powiedział Joe Biden. 

Prezydent USA podkreślił, że kraje NATO będą pracować nad kolejnymi pakietami sankcji nakładanych na Rosję. - Czasami myślę, że celem Putina jest zmiana i wymazanie całej ukraińskiej kultury - powiedział.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Róża Thun: Ciśniemy, żeby na Rosję zostało nałożone pełne embargo
Więcej o: