Wniosek o 500 plus. Ostatni dzień, by otrzymać wyrównanie. Spóźnisz się, a część pieniędzy przepadnie

Wiosek o 500 plus warto złożyć do końca czerwca. Dzięki temu urząd wypłaci wyrównanie za ten okres. W późniejszym terminie wciąż można się ubiegać o świadczenie, ale część pieniędzy przepadnie.

Trwa nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy przypadający na okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Po zeszłorocznej zmianie przepisów, 500 plus należy bowiem odnawiać co roku.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Wniosek o 500 plus. Nie będzie wyrównania dla spóźnialskich

Nie warto przekraczać ustawowych terminów wnioskowania o 500 plus, ponieważ państwo nie wypłaci wyrównania. Wnioski należy złożyć do czwartku 30 czerwca, dzięki czemu ZUS będzie mógł wypłacić wyrównanie za czerwiec, gdy już przysługuje wypłata. Został na to więc ostatni dzień

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jeśli jednak wniosek zostanie złożony 1 lipca, nie będzie przysługiwało wyrównanie, ZUS nie przeleje kwoty świadczenia należnej za czerwiec. 500 plus w takim wypadku będzie przysługiwało za miesiąc złożenia wniosku. Złożenie dokumentów pod koniec lipca oznacza wypłatę tylko za lipiec. W przypadku wniosku, który wpłynie pod koniec sierpnia, wypłata wpłynie tylko za ten miesiąc, bez wyrównania za czerwiec i lipiec. Ta zasada dotyczy wszystkich wniosków złożonych po 30 czerwca.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Od tego roku wnioski mogą być składane tylko drogą elektroniczną poprzez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Za obsługę świadczenia 500 Plus odpowiedzialny jest teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak wcześniej, samorządy.

Osoby, które mają problem z internetem, mogą liczyć na pomoc ZUS i niektórych placówek Poczty Polskiej. Pracownicy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełnieniu wniosków o świadczenie. Od tego roku wypłata świadczenia 500 plus będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: