Polski Ład po nowemu. Rząd znów zmienił podatkowe zasady gry. Sprawdź, ile zyskasz [WYLICZENIA]

Polski Ład okazał się tak dużym sukcesem, że rząd postanowił wprowadzić go na nowo. Od lipca część zasad podatkowych się zmieni. Niektóre rozwiązania obowiązujące od stycznia. Czy przez legislacyjny bałagan Polacy stracą? Eksperci to policzyli.

Od 1 lipca obowiązują nowe zasady podatkowe. Polski Ład przeszedł bowiem poważny lifting. Rząd zdecydował się zrezygnować z części rozwiązań, inne, wprowadzone na początku roku, pozostawił. Wprowadził też nowości.

Zobacz wideo Tusk na spotkaniu liderów opozycji skomentował szczyt NATO w Madrycie

Polski Ład 2.0. Nowe-stare zasady. Co się zmieni w podatkach?

Co przechodzi do przeszłości? Ulga dla klasy średniej. Co się nie zmieni? Składka zdrowotna, która wynosić będzie 9 proc.  Nowym rozwiązaniem jest  z kolei stawka PIT, która wyniesie już nie 17, ale 12 proc. 

Wynagrodzenia mogą się zmienić, jednak nie dla wszystkich. - Przy niezmienionej wysokości kwoty wolnej 30 tys. zł – oznacza to korzyść maksymalną wynoszącą 4,5 tys. zł. Taka obniżka w zdecydowanej większości przypadków zrekompensuje likwidację ulgi dla klasy średniej, ale z drugiej strony likwidacja ulgi dla klasy średniej oznacza, że ta korzyść nie rozłoży się proporcjonalnie. Osoby o przychodach z pracy 12,5 tys. zł miesięcznie zyskają na zmianach 4,5 tys. zł w skali roku. Dla osób, dla których wartość ulgi dla klasy średniej byłaby największa, a więc z miesięcznymi dochodami 8 549 zł – korzyść w skali roku wyniesie poniżej 500 zł - wylicza Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thorton.

Wynagrodzenia w PolsceWynagrodzenia w Polsce Źródło: Grant Thorton

Duże zarobki? Polski Ład 2.0 uderzy po kieszeni

Na pewno nic nie zmieni się dla otrzymujących wynagrodzenie minimalne. "Na rękę" nadal wynosić ono będzie 2363,56 zł (3010 zł brutto). Nie zmienią się też żadne składowe - składki na ubezpieczenie społeczne, koszty uzyskania przychodu, zaliczka na podatek.

Osoby uzyskujące dochód do 10 tys. zł brutto również mogą spać spokojnie. Na zmianach nie stracą. I to zarówno w porównaniu z "pierwszym" Ładem, jak i regułami obowiązującymi w roku 2021.

Kilka przykładów. Pensja w wysokości 4000 zł brutto w 2021 roku oznaczała zarobek "na rękę" wysokości 2907,96 zł. W styczniu, gdy Polski Ład zmienił zasady gry, wynagrodzenie to nieznacznie wzrosło  - do 3021,96 zł. Od lipca znów będzie wyższe - wyniesie 3056,96 zł. Względem stycznia zysk wyniesie 35 zł, a względem zeszłego roku 149 zł. W tym wypadku nowe zasady mają być korzystniejsze i w odniesieniu do Polskiego Ładu 1.0 i do starych zasad podatkowych.

Ulga dla klasy średniej do kosza. Co to zmieni? 

W podobnej sytuacji są zarabiający do 10 tys. zł brutto. I tak zarabiający 6000 zł brutto zyskają 120 zł względem zasad styczniowych i 102 zł względem zeszłego roku. Zarabiający 8000 zł będą na plusie więcej, bo 208 zł względem stycznia i 54 zł w odniesieniu do roku ubiegłego. 10000 tys. zł pensji brutto również mieści się jeszcze w widełkach zysku - w porównaniu z pierwszym ładem wyniesie on aż 294 zł, ale w porównaniu z rokiem ubiegłym tylko 7 zł. 

W porównaniu do stycznia ich pensja będzie jednak wyższa. Ale w porównaniu z zasadami zeszłorocznymi odczują już stratę. I tak dla zarabiających 12 tys. zł brutto lipcowe zasady będą oznaczać pensję o 308 zł wyższą. Ale będzie to jednocześnie wynagrodzenie o 41 zł niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przy kwocie 15 tys. zł "zysk" - w porównaniu do dziś obowiązujących zasad - wyniesie 510 zł, ale w zeszłym roku takie osoby zarabiały o 112 zł więcej.

. 0,06684549 powodu, dla którego doradcom podatkowym "podoba się" Polski Ład

Z początkiem miesiąca zmienia się też sposób odprowadzania zaliczek na podatek. - Od lipca będzie obowiązywał tylko jeden system. Pracodawca będzie potrącał podatek według stawki 12 proc. dla osób, których dochód nie przekroczył jeszcze od początku roku 120 tys. zł lub 32 proc. dla tych, którzy tę granicę już przekroczyli - wylicza Małgorzata Samborska. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: