Opolskie starzeje się i wyludnia. Sytuacja najgorsza w Polsce. "Katastrofa demograficzna"

Naukowcy z Instytutu Śląskiego w Opolu ostrzegają, że sytuacja demograficzna w województwie opolskim jest najgorsza w całej Polsce. Badacze wskazują, że w regionie nasilają się procesy starzenia społeczeństwa, spada liczba osób aktywnych zawodowo i nasilają się migracje.

- Sytuacja demograficzna województwa opolskiego jest najgorsza w kraju i można ją określić mianem katastrofy demograficznej - poinformowali w środę naukowcy z Instytutu Śląskiego w Opolu, których cytuje TVN24 za PAP. Ostrzegają, że sytuacja w kolejnych latach w tym regionie będzie się pogarszać.

Interesuje Cię demografia? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Naukowcy: Opolskie najsłabiej zaludnionym regionem w Polsce

Naukowcy zauważyli w swoim raporcie, że w województwie opolskim nasilają się procesy starzenia społeczeństwa, spada liczba osób aktywnych zawodowo i nasilają się migracje, a w ciągu ostatniej dekady nastąpił spadek liczby mieszkańców o ok. 60 tys. osób. Opolskie zamieszkuje mniej niż 1 mln osób i jest obecnie najsłabiej zaludnionym regionem w kraju.

Co więcej, w 2020 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym w regionie opolskim przypadało 38 osób w wieku poprodukcyjnym. Według prognoz demografów, w 2030 roku będzie to 50 osób, przy prognozowanej średniej krajowej na poziomie 45 - podaje TVN24 za PAP.

Rząd zapowiada strategię demograficzną. "Liczba urodzeń spada dramatycznie"

Sytuacja demograficzna jest ogólnie trudna w całej Polsce. - Liczba urodzeń spada dramatycznie. Trzeba mieć świadomość, że w okresie powojennym, między rokiem 1946 a 1960, był w Polsce ogromny wyż powojenny, w którego czasie rodziło się średnio rocznie około 700 tys. dzieci. Dzisiaj rodzi się około 350 tys. dzieci - mówiła 26 maja w Sejmie wiceministerka Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha.

Zapowiedziała, że rząd zamierza przyjąć strategię demograficzną, która będzie obejmować obszary codziennego życia społecznego - edukację, zdrowie, pracę, mieszkalnictwo i rozwój społeczny. - Głównym celem w momencie operacjonalizacji tego dokumentu będzie tworzenie dobrych warunków dla rodzin w Polsce tak, by nie musiały wyjeżdżać oraz by miały odpowiednie możliwości rozwoju - przekazała.

- Planujemy szereg inicjatyw: to praca zdalna, która w tym tygodniu została przyjęta przez Radę Ministrów, wdrażamy również dyrektywę unijną work-life balance - wymieniała 26 maja Barbara Socha.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia
Więcej o: