Polski Ład. Którzy emeryci dostaną wyższe świadczenie? ZUS wylicza

Z początkiem lipca zaczną obowiązywać uaktualnione przepisy Polskiego Ładu. Jak podaje ZUS, wypłata emerytury i renty będzie potrącana o zaliczkę na PIT według stawki 12 proc., pomniejszanej o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Na zmianach ma zyskać około 3,1 mln emerytów i rencistów. "Przeciętnie rocznie będzie to dla nich 726 zł więcej" - czytamy w komunikacie.

W piątek 1 lipca wejdzie w życie nowelizacja Polskiego Ładu. ZUS zapowiada, że zmiany oznaczają obniżkę podatków dla emerytów, rencistów oraz osób pobierających zasiłki. - Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w pierwszym przedziale skali podatkowej zostanie obniżona z 17 do 12 proc. i będzie dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia tego roku - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS, w nowym komunikacie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zmiany w Polskim Ładzie. 2500 zł brutto miesięcznie bez zaliczki. Ile zyskają emeryci?

Ze świadczeń w wysokości do 2500 zł brutto miesięcznie wciąż nie będzie odprowadzana zaliczka na podatek. - Kwota wolna od podatku w skali roku to wciąż 30 tys. zł - dodaje prof. Uścińska.

- Z kolei osoby, które pobierają emeryturę w wysokości między 2,5 a 9,3 tys. zł, otrzymają w lipcu wypłatę na rękę wyższą o kilkadziesiąt złotych niż w czerwcu. Przykładowo, jeśli ktoś miał emeryturę w wysokości 3000 zł, zyska 25 zł. Osoby ze świadczeniem 4500 zł otrzymają w lipcu wypłatę wyższą o 100 zł. Najwięcej zyskają świadczeniobiorcy, którzy miesięcznie otrzymują 4920 zł. W lipcu mogą liczyć na wyższy przelew nawet o 121 zł - wylicza szefowa ZUS-u.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Na zmianach emeryci i renciści zyskają także, jeśli chodzi o wysokość podatku za cały 2022 rok

- To właśnie z rozliczenia rocznego widać, jakie finalnie są nasze obciążenia podatkowe. Z naszych obliczeń wynika, że emerytury i renty osób zyskujących na zmianie przepisów mieszczą się w granicach 2,5-16 tys. zł - dodaje prof. Uścińska.

Przykładowo osoba ze świadczeniem w kwocie 3000 zł miesięcznie zapłaci o 2095 zł mniej podatku za cały 2022 rok. Z kolei osoba, która co miesiąc dostaje emeryturę lub rentę w wysokości 4500 zł, może liczyć na niższy podatek o 1606 zł.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: