Niektórzy Polacy dostaną mniejszą wypłatę za lipiec? Winne zamieszanie z formularzem PIT-2. Zmiana zasad

Polski Ład, który wszedł w życie z początkiem roku, doprowadził do spadku wynagrodzeń części Polaków. Z początkiem lipca rząd wprowadził nową wersję reformy. I ponownie część osób może otrzymać mniejszy przelew. Winny? Słynny formularz PIT-2.

Z początkiem lipca w życie weszły nowe regulacje dotyczące podatków. Zreformowany Polski Ład zmienił stawkę podatku PIT (z 17 na 12 proc.), utrzymał nieodliczalną składkę zdrowotną (dodatkowe 9 proc.). Nie zmieniła się kwota wolna od podatku (30 tys. zł), zniknęła za to ulga dla klasy średniej.

Zobacz wideo "Xiaomi lepsze"? Testujemy nowego flagowca Chińczyków. Cena może zaboleć [TopTech]

PIT-2. Zmiana zasad. Niektórzy Polacy mogą otrzymać mniejsze wynagrodzenie

Zmian jest jednak więcej. Ministerstwo finansów postanowiło bowiem uchylić jeszcze jeden przepis. Chodzi o rozliczanie przekazywanie zaliczki na podatek PIT. Przepis, który umożliwiał ich odprowadzanie na zasadach obowiązujących w roku 2021, został zniesiony.

W praktyce może to oznaczać niższe pensje dla części Polaków. Chodzi o tych, którzy nie złożyli druku PIT-2. To świadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wniosek ten należy złożyć do pracodawcy, aby miał on możliwość odprowadzenia z pensji podatku z uwzględnieniem wolnej kwoty. Dzięki temu wypłata netto będzie wyższa, ale co za tym idzie, takiemu pracownikowi nie będzie już należał się zwrot podatku po rozliczeniu PIT.

Wzrost emerytur od lipca. Podwyżki nie dla wszystkich [TABELA] Wzrost emerytur od lipca. Podwyżki nie dla wszystkich [TABELA]

Kto może otrzymywać niższe wynagrodzenie?

Osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia, także pracujący na etacie, którzy zarabiają do 12,8 tys. zł, (o ile nie złożyli formularza PIT-2), mogą zobaczyć niższą wypłatę. O ile? To wylicza sam resort. Zleceniobiorca zarabiający 3200 zł na miesiąc od lipca do końca roku będzie płacił zaliczkę na podatek wyższą o 103 zł niż obecnie (oraz w 2021 r.).

Jak zmieni się wynagrodzenie od 1 lipca? Przykład osoby pracującej na umowie zleceniuJak zmieni się wynagrodzenie od 1 lipca? Przykład osoby pracującej na umowie zleceniu Źródło: Ministerstwo Finansów

Dobra wiadomość? Zleceniobiorcy utracone środki odzyskają w przyszłym roku, podczas rozliczenia podatku za rok 2022. A z początkiem przyszłego roku środki nie będą im już potrącane, bo wejdą w życie nowe regulacje. Formularz PIT-2 będą mogli złożyć nie tylko - jak dziś - pracujący na etacie, ale i pracujący na umowie zleceniu. 

PIT-2. Polacy mogli dostawać mniej nawet o kilkaset złotych miesięcznie

Dlaczego formularz PIT-2 stał się tak "sławny"? Wszystko przez gwałtowne zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Przed 2022 rokiem zaliczka na podatek dochodowy wynosiła maksymalnie 44 zł. Tyle właśnie można było zyskać miesięcznie, co wynikało z kwoty wolnej od podatku na poziomie 8 tys. zł. Bez druku PIT-2 pieniądze te otrzymywaliśmy podczas rozliczenia z Urzędem Skarbowym, jako zwrot podatku w wysokości około 500 zł.

Polski Ład podniósł kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Zwiększyła się jednak również maksymalna kwota zaliczki, która wynosi 425 zł.  Wynikała z wysokości kwoty wolnej od podatku ( 30 000 zł x 17 proc. = 5100 zł / 12 msc = 425,00 zł). Składając PIT-2 te kilkaset złotych więcej będzie trafiać na nasze konto co miesiąc. Jeśli jednak nie złożymy druku, pieniądze otrzymamy po roku, jako zwrot podatku w kwocie 5,1 tys. zł.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: