Białoruś wprowadza ruch bezwizowy dla Polaków. "W trosce o dobrosąsiedzkie stosunki". To nie koniec zmian

Z początkiem lipca nastąpiły dwie istotne zmiany, które dotyczyć będą przede wszystkim mieszkańców wschodnich regionów Polski, ale nie tylko. Po pierwsze Białoruś zdecydowała się wprowadzić ruch bezwizowy. Po drugie zaś wygasa rozporządzenie MSWiA w sprawie zakazu wstępu do 183 miejscowości w pobliżu granicy z Białorusią.

Państwowy Komitet Graniczny Białorusi poinformował, że od 1 lipca wprowadza ruch bezwizowy dla Polaków. "W trosce o dobrosąsiedzkie stosunki głowa państwa zdecydowała się na wprowadzenie tymczasowego bezwizowego wjazdu dla obywateli Polski. Reżim będzie obowiązywać od godz. 00:00 1 lipca do 31 grudnia włącznie" - czytamy w komunikacie cytowanym przez RMF FM. 

Do przekroczenia granicy potrzebny będzie paszport, ubezpieczenie medyczne i zielona karta (dla podróżujących samochodem). 

Zobacz wideo Ukraińska drużyna ze Lwowa oficjalnie w PlusLidze. "Każda informacja o sporcie przyjmuje się ciszej niż w normalnych czasach, gdy nie było wojny"

Białoruś wprowadza ruch bezwizowy dla Polaków. Koniec z ograniczeniami

Zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków to niejedyne zmiany. Z początkiem lipca zniknął zakaz przebywania w pasie przygranicznym z Białorusią. Wygasło bowiem rozporządzenie MSWiA dotyczące zakazu wstępu z zewnątrz do 183 miejscowości położonych blisko granicy na obszarze województw podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie przedłużyło zakaz ustanowiony wcześniej stanem wyjątkowym. Na turystów wyczekują okoliczni przedsiębiorcy.

Rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska wyjaśniła, że jedyne ograniczenie będzie dotyczyło bezpośredniego sąsiedztwa linii granicy biegnącej w województwie podlaskim. "W związku z instalacją systemu elektronicznych na barierze, jest 200-metrowy pas, gdzie będzie zakaz wejścia. Prosimy o przestrzeganie tego zakazu, naruszenie będzie karane mandatami" - zapowiedziała rzeczniczka Straży Granicznej.

Nie zbliżaj się do płotu, bo dostaniesz mandat

Rozporządzenie wojewody podlaskiego ma obowiązywać do 15 września, nie będzie dotyczyło krótkich odcinków granicznych rzek Świsłocz i oraz Istoczanka . Zakazu przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy nie będzie w województwie lubelskim, gdyż tam naturalną granicę stanowi rzeka Bug. Początkowo, w celu przeciwdziałania masowej, nielegalnej migracji obywateli państw trzecich z terytorium Białorusi, Polska wprowadziła 2 września 2021 roku stan wyjątkowy. Obowiązywał on w 183 przygranicznych miejscowościach do 30 listopada. Następnie, na mocy znowelizowanej ustawy o ochronie granicy, szef MSWiA wprowadzał w drodze rozporządzenia strefę zakazu przebywania w kilkukilometrowym pasie przygranicznym. Decyzje wchodziły w życie 1 grudnia i 1 marca.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: