14. emerytura. Kiedy wypłata? Kto nie dostanie świadczenia?

14. emeryturę, jak szacuje rząd, otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób. Kiedy nastąpi wypłata świadczenia i ile wyniesie? Kto otrzyma pieniądze? Wyjaśniamy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. 14 emeryturze. Świadczenie będzie w tym roku wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. Pieniądze otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r.

Interesują Cię świadczenia? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury. Kto nie otrzyma "czternastki"?

"Czternastka", czyli dodatkowe jednorazowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane z urzędu. To oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Zgodnie z ustawą, 14. emerytura w wysokości najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto, zostanie przekazana tym emerytom i rencistom, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza tę kwotę, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę".

Seniorzy, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia. 14. emerytury nie otrzymają też osoby, których prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone.

14. emerytura. Świadczenie otrzyma ok. 9 mln osób

Według szacunków ministerstwa rodziny, tegoroczna 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób, a 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: