Marlena Maląg zapowiada "iloraz rodzinny" w podatkach. "Rozwiązanie jest już przeliczone"

- Zależy nam na tym, aby przymierzyć się do wprowadzenia tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi w zależności od liczby dzieci - mówiła ministerka rodziny Marlena Maląg. Nie podała żadnych dat, ale wyjaśniła, że "to rozwiązanie jest już przeliczone" i wiadomo, ile by kosztowało.

- Potrzebne są zmiany w zakresie polityki podatkowej - podkreślała w sobotę Maląg podczas panelu ekonomicznego na X Zjeździe Dużych Rodzin w Wadowicach, cytowana przez TVP za PAP.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Iloraz podatkowy". Minister sportu i turystyki: Chcemy, aby rodzice rozliczali się z dziećmi

- Zależy nam na tym, aby docelowo - nie chcę podawać daty - przymierzyć się do wprowadzenia tzw. ilorazu rodzinnego, czyli proporcjonalnej ulgi w zależności od liczby dzieci. To rozwiązanie wydaje się najbardziej społecznie pozytywne - tłumaczyła. Dodała, że rozwiązanie "jest już przeliczone" i wiadomo, ile kosztuje.

Obecny na spotkaniu minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wyjaśnił, że chciałby, aby "docelowo w systemie podatkowym rodzice rozliczali się z dziećmi". - Mamy pięcioro dzieci, to dochód dzielimy na siedem i od tego płacimy podatki - mówił.

Strategia Demograficzna 2040. Rząd chce walczyć z kryzysem demograficznym

Ministerka Marlena Maląg zapowiedziała również, że w środę Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) będzie obradował nad rządową Strategią Demograficzną dla Polski. Szczegóły projektu zaprezentował w czerwcu 2021 r. premier Mateusz Morawiecki.

Strategia Demograficzna 2040 dla Polski ma służyć realizacji przede wszystkim wzmocnieniu rodziny i zniesieniu barier dla rodziców chcących mieć dzieci. "To pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Jej strategicznym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń" - czytamy na stronie rządowej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia
Więcej o: