Niemcy. Bilet za 9 euro wyhamował inflację. Ale w sierpniu może zabraknąć na niego pieniędzy

Bilet miesięczny za 9 euro na podróże transportem miejskim w Niemczech zyskał duże zainteresowanie i pozwolił zmniejszyć korki. W połączeniu z rabatem na ceny niektórych paliw obniżył również inflację. Jednak w sierpniu może zabraknąć pieniędzy na tanie bilety - uważa Lars Wagner ze Stowarzyszenia Niemieckich Firm Transportowych (VDV).

Bilety miesięczne za 9 euro na podróże komunikacją miejską i pociągami regionalnymi zostały wprowadzone w Niemczech na początku czerwca w ramach działań antyinflacyjnych. Rozwiązanie to w połączeniu z obniżką cen za benzynę i olej napędowy przyniosło pewne efekty - z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w czerwcu wyniosła 7,6 proc. (w maju było to 7,9 proc.).

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bilet za 9 euro. Nie starczy pieniędzy na sierpień?

Już w pierwszym miesiącu obowiązywania tanich biletów stwierdzono odciążenie ruchu drogowego. Mniejszą liczbę korków zauważono w 23 z 26 badanych miast w całych Niemczech - wynika z analizy holenderskiej firmy TomTom, znanego producenta systemów nawigacyjnych, przeprowadzonej na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA).

Z kolei z badań Związku Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych (VDV) wynika, że wysokie zainteresowanie nabyciem biletu miesięcznego za 9 euro powinno utrzymać się także w lipcu. Jednak rządowy program znacząco zwiększył obciążenie pociągów, ale to nie jedyny problem.

- Ministerstwo Transportu zapewnia 2,5 mld euro w ciągu trzech miesięcy, aby zrekompensować utratę przychodów spowodowaną sztucznie niską ceną biletów, a mimo to nie udostępniono żadnych pieniędzy na dodatkowy personel, autobusy lub pociągi - powiedział Lars Wagner ze Stowarzyszenia Niemieckich Firm Transportowych (VDV) w rozmowie z Deutsche Welle. Jego zdaniem kontynuowanie tego programu w sierpniu nie będzie możliwe - przynajmniej nie w cenie 9 euro za bilet.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną?
Więcej o: