Fuzja Orlenu i Lotosu na ostatniej prostej. Ważna decyzja zostanie podjęta pod koniec lipca

Orlen i Lotos mają już zgodę Komisji Europejskiej na fuzję. Pozostało jeszcze uzyskać zgodę akcjonariuszy. W tej sprawie będą oni głosować 20 i 21 lipca.

Fuzja Lotosu i Orlenu to proces, który trwa od kilku lat. W marcu prezes Orlenu Daniel Obajtek informował, że transakcja zostanie dopięta na przełomie czerwca i lipca. Ten termin jest już nieaktualny, ale opóźnienie jest stosunkowo nieduże. 

Zobacz wideo Sprzedaż Lotosu to błąd? Pytamy byłego prezesa Lotosu, Pawła Olechnowicza

Połączenie wymagało zgody Komisji Europejskiej - ta postawiła warunek sprzedaży 417 stacji Lotosu w Polsce w celu zwiększenia konkurencji po fuzji. Gdy uzgodniono warunki sprzedaży stacji węgierskiej spółce MOL, KE wydała zgodę na połączenie. Poinformował o tym 20 czerwca Daniel Obajtek.

Fuzja Orlenu i Lotosu. Głosowanie akcjonariuszy pod koniec lipca

Obie spółki poinformowały o głosowaniu akcjonariuszy nad fuzją. Odbędzie się ono w trakcie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia 20 i 21 lipca. Parytet wymiany akcji ma wynosić 1,075 akcji Orlenu za jedną akcję Lotosu. Ponadto transakcja poskutkuje emisją 199 mln nowych akcji Orlenu Serii E. Udział Skarbu Państwa po połączeniu spółek osiągnie w nowym przedsiębiorstwie 35 proc.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Akcjonariusze Orlenu będą również głosować nad zgodą na zbycie baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu, które stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa Orlenu. Bazy zostaną wniesione jako wkład niepieniężny do fuzji. To pozwoli na pokrycie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym LOTOS Terminale Spółka Akcyjna z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach. Firma stanie się spółką zależną Orlenu na skutek połączenia z Grupą Lotos.

Orlen chce przejąć również PGNiG

Orlen nie poprzestaje na Lotosie. Planowana jest także koncentracja kapitału firmy z kapitałem PGNiG. Zgodę na tę fuzję wydał już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK postawił jednak warunek. Przedsiębiorstwo musi najpierw sprzedać Gas Storage Poland - spółkę zajmującą się zarządzaniem magazynami gazu.

"Zakładając następnie połączenie z PGNiG, udział ten zwiększy się do ok. 50 proc., co oznacza, że kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona" - poinformowały spółki Skarbu Państwa. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: