Linie lotnicze SAS zg這si造 wniosek o og這szenie upad這軼i. W tle strajk personelu

Skandynawskie linie lotnicze SAS zg這si造 w USA wniosek o og這szenie upad這軼i po poniedzia趾owym strajku pilot闚. Przewo幡ik opublikowa o鈍iadczenie, w kt鏎ym poinformowa o wszcz璚iu post瘼owania upad這軼iowego na podstawie rozdzia逝 11. kodeksu upad這軼iowego USA ze wzgl璠u na plany transformacji biznesowej.

Jak zapewniły skandynawskie linie lotnicze, złożony wniosek nie ma wpływu na rozkład lotów, a SAS będzie nadal obsługiwał swoich klientów. W tle ogłoszenia wniosku o bankructwo jest strajk personelu. Piloci protestują przeciwko cięciom płac, które kierownictwo uzasadnia planem restrukturyzacji. Wcześniej skandynawskie linie mierzyły się z dużymi stratami, spowodowanymi pandemią koronawirusa.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Brussels Airlines (zdjęcie ilustracyjne)Kryzys branży lotniczej się pogłębia. Kolejne linie odwołują loty

Piloci SAS protestują. "Strajk stawia pod znakiem zapytania przyszłość firmy"

Linie lotnicze SAS poinformowały w poniedziałek, że nie doszły do porozumienia ze swoimi pilotami. Konflikt trwa od kilku miesięcy. 1 kwietnia wygasł układ zbiorowy pomiędzy linią lotniczą a związkiem zawodowym SAS Pilot Group. Od tego czasu nie udało się dojść do porozumienia i zawarcia nowej umowy.

Piloci SAS wyrazili niezadowolenie z powodu decyzji przewoźnika, który zamiast najpierw zatrudnić byłych pracowników zwolnionych w czasie pandemii, kiedy pracę straciła prawie połowa pilotów, zatrudniła pilotów przez dwie nowe spółki zależne - Connect i Link - pisała Agencja Reutera.

"Strajk w tym momencie jest dla SAS katastrofalny i stawia pod znakiem zapytania przyszłość firmy oraz miejsca pracy tysięcy pracowników. Decyzja o rozpoczęciu strajku świadczy o lekkomyślnym zachowaniu związków zawodowych pilotów i szokująco niskim poziomie zrozumienia krytycznej sytuacji, w jakiej znalazł się SAS" - przekazała Anko van der Werff, prezeska i dyrektorka generalna SAS w oficjalnym oświadczeniu.

Samolot Lufthansy na lotnisku Kraków-Balice, 26.04.2012 r.Lufthansa oferuje droższe bilety, ogranicza loty

Strajk w SAS. Przewoźnik będzie musiał odwołać 50 proc. lotów

W wyniku strajków odwołanych zostanie około 50 proc. zaplanowanych lot闚. Dotknie to prawie 30 000 pasażerów dziennie, czyli ok. połowę dziennego obciążenia. Skutki widoczne będą również w budżecie firmy. Analityk Sydbanku Jacob Pedersen cytowany przez Agencję Reutera wyliczył, że strajk może kosztować SAS od 80 do 90 mln koron duńskich dziennie, czyli ok. 11- 12 mln euro. Konsekwencją tego będą prawdopodobnie wyższe ceny biletów.

Największymi udziałowcami linii lotniczych SAS są Dania i Szwecja, które mają po 21,8 proc. udziałów. Dania zapowiedziała w czerwcu, że jest gotowa zwiększyć swój udział do 30 proc.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się
Wi璚ej o: