Dodatek do emerytury po 65. roku życia. Nawet kilkaset zł miesięcznie. Skorzystają tylko wybrani

Dodatek do emerytury po 65. roku życia może przyjąć różne formy. Niektórzy seniorzy mogą ubiegać się np. o ponowne przeliczenie emerytury, 200 zł do emerytury dla seniora, albo 500 zł miesięcznie, jeśli odczekają kilka lat. Jak otrzymać te świadczenia?

Seniorzy mogą starać się o dodatkowe dopłaty po osiągnięciu wieku emerytalnego - w Polsce jest to 60 lat u kobiet i 65 u mężczyzn - po uzyskaniu prawa do pobierania regularnego świadczenia. Wśród nich jest m.in. "trzynastka" i "czternastka" (jednak w tych przypadkach nie trzeba składać żadnych wniosków, pieniądze przelewane są automatycznie przez ZUS). Emeryci mogą także liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Istnieją co najmniej trzy sposoby, aby podwyższyć podstawowe świadczenie.

Dodatek do emerytury po 65 roku życia - ponowne przeliczenie emerytury

W związku ze zmianami, jakie zaszły w tablicach średniego dalszego trwania życia sporządzanych przez GUS (tablice ważne od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku), emeryci mogą starać się o zwiększenie swoich świadczeń. Podstawą podwyżki jest złożenie wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Niestety, nie wszyscy mają do tego prawo. Możliwość przeliczenia świadczeń przypada tylko seniorom, którzy nabyli prawo do emerytury na nowych zasadach (nabyli uprawnienia emerytalne w okresie kwiecień 2022 - marzec 2023) i urodzili się po 31 grudnia 1948 roku oraz osobom urodzonym po wspomnianej dacie, które pracowały i odkładały składki już po przyznaniu emerytury (i także nabyły uprawnienia emerytalne w okresie kwiecień 2022 - marzec 2023). Dodatek może tu wynieść nawet do 100 złotych.

Dodatki do emerytury po 65 i 75 roku życia. Kto może się o nie ubiegać?

Emeryci po ukończeniu 75 lat mogą uzyskać dodatek na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wspomniany wcześniej program 500 plus dla seniora. O tę dopłatę starać się mogą osoby z niepełnosprawnościami, niezdolni do samodzielnej egzystencji, a także osoby po 75 roku życia pobierający zasiłek pielęgnacyjny.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Drugą możliwością na podwyższenie emerytury jest program mama 4+, czyli tzw. matczyna emerytura. Świadczenie przysługuje kobietom, które zrezygnowały z kariery zawodowej i wychowały co najmniej czwórkę dzieci. W niektórych przypadkach ten dodatek przypada również ojcom.

Dodatek do emerytury w wysokości 200 złotych na miesiąc. Jak go otrzymać?

Kolejny sposób na zwiększenie emerytury jest możliwy wyłącznie dla byłych strażaków i strażaczek oraz ratowników i ratowniczek górskich. Do jego przyznania wliczają się lata służby, a także wiek emerytalny. Świadczenie nie jest nadawane przez ZUS. Aby otrzymać pieniądze, nie należy składać wniosku online. Nie ma nawet takiej możliwości, ponieważ wnioski przyjmuje powiatowy lub miejski komendant. W przypadku OSP - straży pożarnej. Pieniądze po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku będą wypłacane dożywotnio przez MSWiA.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo To ulubiony kompozytor Quentina Tarantino. Pozycja obowiązkowa dla fanów muzyki filmowej
Więcej o: