Andrzej Duda liczy na niższą inflację. "Przecież moje wynagrodzenie też spada"

Andrzej Duda został zapytany o to, czy podpisze ustawę o wakacjach kredytowych. Jak przyznał prezydent, "są potrzebne różnego rodzaju instrumenty, które dadzą trochę ulgi tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji". - Nie ukrywam, że też na to liczę, bo przecież moje wynagrodzenie też spada - mówił polityk.

Andrzej Duda był gościem poniedziałkowego programu w Polsat News. Prezydent został zapytany o swoje oświadczenie majątkowe, które zostało opublikowane przez Sąd Najwyższy. Dotyczy ono 2021 roku i jak można w nim przeczytać, polityk posiada kredyt hipoteczny. - Jak chyba większość Polaków mam kredyt - potwierdził Duda.

Prezydent Andrzej Duda złożył oświadczenie majątkoweJest oświadczenie majątkowe Dudy. 30 tys. zł oszczędności, spory kredyt

Andrzej Duda o inflacji: W jednych krajach jest wyższa, w drugich jest trochę niższa

- Inflacja jest wszędzie dookoła nas w Europie, w jednych krajach jest wyższa, w drugich jest trochę niższa - mówił prezydent o sytuacji ekonomicznej. Andrzej Duda nawet stwierdził, że według niego jest szereg krajów, gdzie inflacja jest wyższa niż w Polsce. 

- Na szczęście prognozy ekonomistów są takie, że ta spirala inflacyjna w najbliższym czasie powinna się zatrzymać. Nie ukrywam, że też na to liczę, bo przecież moje wynagrodzenie też spada. To jest taka sama sytuacja, jak ma każdy z moich rodaków. Też mam kredyt, którego dotykają podwyżki stóp procentowych i muszę w związku z tym płacić dużo wyższe raty, niż to miało miejsce jeszcze pół roku temu - mówił dalej polityk. 

Przeczytaj więcej informacji o finansach na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Duda o podwyżce stóp procentowych. "Te podwyżki też mnie dotkną, żadnej nadzwyczajnej sytuacji nie mam"

Dalej prezydent został zapytany o to, czy podpisze ustawę o wakacjach kredytowych. Jak dodał, według niego taka możliwość powinna przysługiwać "wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji". - Dla których te kredyty, których raty wzrastają, zaczynają powodować, że niektórym rodzinom bardzo trudno jest dopiąć koniec z końcem - dookreślił polityk. 

- Jak będę wiedział, jakie są szczegółowo zapisy tej ustawy, jakie ta ustawa stwarza dla kogo możliwości, to wtedy będę podejmował decyzje - odpowiedział Duda na pytanie, czy podpisze ustawę wówczas, gdy wakacje kredytowe zostaną przyznane dla wszystkich chętnych. 

Co z kolei uważa o kolejnych informacjach o podwyższeniu stóp procentowych, które wpłyną na wysokość rat kredytów? - Te podwyżki też mnie dotkną, żadnej nadzwyczajnej sytuacji w stosunku do innych nie mam, no ale ja rozumiem, że musimy tę inflację zatrzymać i szukać ku temu wszystkich możliwości, chociaż zdaję sobie sprawę, że ta sytuacja jest trudna - powiedział.

Adam Glapiński podczas konferencji w Narodowym Banku PolskiW czwartek kolejny cios dla kredytobiorców. RPP może nie mieć litości

Więcej o: