Polski Ład. Nie wszyscy muszą płacić wyższe składki ZUS. Kogo nie dotyczy ten obowiązek?

Nie wszyscy podatnicy muszą płacić składki ZUS czy podwyższone składki na NFZ. Kogo nie dotyczy ten obowiązek? Odpowiadamy.

1 lipca weszła w życie nowelizacja Polskiego Ładu, która zakłada obniżkę podatków przy jednoczesnym zachowaniu podwyższonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kiedy nie trzeba odprowadzać składek do NFZ i ZUS-u?

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Wyższe emerytury. Świadczenia nie wszystkim urosną [TABELA BRUTTO NETTO]

Praca na umowę o dzieło bez składek ZUS

Rozliczania składek ZUS nie wymaga praca na podstawie umowy o dzieło. W ten sposób mogą zarabiać jednak tylko osoby wykonujące pracę twórczą, a więc np. wolni strzelcy i artyści. ZUS uważnie przygląda się każdej tego typu umowie i jeśli uzna, że została ona zawarta na powtarzające się czynności, w wyniku których nie powstają  żadne dzieła, może zobowiązać osoby, które ją podpisały, do uregulowania składek.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Wspólnicy spółek z o.o. nie muszą odprowadzać składek

Składek ZUS nie trzeba odprowadzać też, gdy jest się wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to możliwe w przypadku, kiedy spółka ma co najmniej dwóch wspólników, a przy tym nie zatrudnia nikogo na umowie wymagającej odprowadzania składek. Jeśli ZUS uzna, że udział jednego ze wspólników jest tylko symboliczny, może potraktować większościowego wspólnika jako prowadzącego spółkę jednoosobowo, objętego obowiązkiem zapłaty składek.

Warto pamiętać, że spółka z o.o. oznacza także wyższe koszty formalne (konieczne jest m.in. prowadzenie pełnej księgowości), a podatek dochodowy rozliczany jest inaczej niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Emerytury stażowe (zdjęcie ilustracyjne)Ruszył kalkulator wynagrodzeń. Jego wdrażanie podzielono na fazy [DATY]

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: