Chiny. Czosnek i arbuzy jako zaliczka za mieszkanie. Branża deweloperska w opałach

Kryzys chińskiej gospodarki najmocniej uderza w deweloperów. Sprzedaż nieruchomości drastycznie spadła, kolejne firmy muszą mierzyć z się poważnymi finansowymi problemami. Część z nich zaczęła akceptować nawet barter w zamian za zaliczkę na mieszkanie.
Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Kryzys na chińskim rynku nieruchomości najbardziej był widoczny jesienią. Wówczas w posadach zaczęła się chwiać firma Evergrande, największy deweloper na świecie. Spółka walczy o przetrwanie, a cały świat patrzy na to z zapartym tchem. Jej upadek porównywało się bowiem do bankructwa Lehman Brothers, które zapoczątkowało kryzys z 2008 roku. 

Kryzys trwa, deweloperzy przyjmują płatności w czosnku

Sytuacja deweloperów nieco poprawia się w dużych miastach. W mniejszych jednak problem wciąż istnieje. Trwa trzeci rok pandemii, spowolnienie gospodarcze w Chinach jest wyraźne, nie pomaga też polityka rządu. - Obywatele są wyczerpani, bezrobotni lub zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin. Wyczyścili swoje oszczędności i ograniczają wydatki - mówi dla "Financial Times" Ting Lu, główny ekonomista rynku chińskiego w firmie Nomura.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Taka sytuacja nie sprzyja kupowaniu nieruchomości, które przecież należą do najdroższych inwestycji w całym życiu. Deweloperzy próbują więc radzić sobie na własną rękę. Część z nich zgodziła się przyjmować zaliczki w innej formie niż gotówkowa. Zamiast tego mieszkanie można sobie zarezerwować, płacąc czosnkiem, arbuzami, pszenicą czy jęczmieniem. Na efekty jeszcze trochę poczekamy, ale te są potrzebne natychmiast. Przed rokiem sprzedaż nieruchomości w najmniejszych miastach spadła w Chinach aż o 40 proc. 

Chiny dostrzegają problem

Kryzys nie umknął uwadze chińskich władz. Ludowy Bank Chin zmniejszył oprocentowanie kredytów hipotecznych i ułatwił procedury zaciągnięcia pożyczki. Ministerstwo finansów wstrzymało się z pracami nad rozszerzeniem podatku od nieruchomości. Planuje się też wprowadzić bony na mieszkania, ale do tego jest potrzebne wsparcie rządu centralnego. Nie zapowiada się jednak na to, że zdecydują się on na dofinansowanie projektu. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: