PiS bierze się za banki - będą zwracać Polakom pieniądze za wpisy do księgi wieczystej? Jest projekt

Osoby, które kupują mieszkanie na kredyt, są często zmuszane, by wykupić specjalne ubezpieczenie pomostowe. Banki wymagają go do czasu uzyskania wpisu do księgi wieczystej. Do Sejmu trafił jednak projekt ustawy, który ma to zmienić. Ile będzie można zyskać?

Możliwe, że banki będą wkrótce zmuszone oddać niektórym kredytobiorcom część pieniędzy. 6 lipca do Sejmu trafił bowiem projekt ustawy, która reguluje kwestię związaną z wpisem do ksiąg wieczystych. Dziś brak takiego wpisu skutkuje podwyższonymi kosztami kredytu. Co się zmieni?

Zobacz wideo "Xiaomi lepsze"? Testujemy nowego flagowca Chińczyków. Cena może zaboleć [TopTech]

Banki chcą więcej pieniędzy przez brak wpisu? Jest projekt ustawy

Odpowiedź znajdziemy w uzasadnieniu do ustawy cytowanym przez "Puls Biznesu".  "W aktualnym stanie prawnym, w związku z długotrwałym oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, banki obciążają z tego powodu dodatkowymi kosztami kredytobiorców" - czytamy w dokumencie. 

Jak pisze ustawodawca, banki twierdzą, że do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej ponoszą zwiększone ryzyko związane z brakiem dostatecznego zabezpieczenia spłaty kredytu. "W praktyce jednak niemal w każdym przypadku, wpis hipoteki zabezpieczającej jest dokonywany zgodnie z wnioskiem i zakładane przez banki ryzyko nie realizuje się" - twierdzą autorzy projektu. 

Celem projektu jest wprowadzenie zmiany, która zapobiegnie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat.

Jarosław Kaczyński skrytykował bankiKaczyński groził bankom obłożeniem podatkiem. Gwałtowna reakcja giełdy

Ile można zyskać? Chodzi o spore pieniądze

Jak tłumaczy dziennik po wejściu w życie przepisów zwrotowi na rzecz klientów lub zaliczeniu opłaty na poczet innych jego należności podlegać będzie podwyższona marża banku, a nie koszty ustanowienia hipoteki.

Ile będzie można zyskać?  Dziennik wskazuje przykład kredytu o wartości 370 tys. zł zaciągniętego na 25 lat, którego miesięczna rata wynosi 2,8 tys. zł. Konieczność wykupienia ubezpieczenia pomostowego o wartości 1,1 proc., - a trzeba je wykupić, jeśli nie mamy wpisu do księgi - rata kredytu zwiększy się o ok. 274 zł miesięcznie. Jeśli na wpis czekać musimy średnio osiem miesięcy, konsument poniesie dodatkowe koszty w wysokości  ok. 2,2 tys. zł. "Po zmianie przepisów taka kwota zostanie mu oddana lub zaliczona na inne opłaty na rzecz banku" - wyjaśnia "PB". 

Jarosław Kaczyński i Mateusz MorawieckiKaczyński stawia ultimatum bankom. "Obsadzane w roli chłopców do bicia"

Ekspert: Istotne w dobie rosnących stóp

Do sprawy odniósł się też Sebastian Juszczak, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Już w grudniu alarmował, że wydłużony czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej generuje straty dla konsumentów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

- Jest to szczególnie istotne w czasie rosnących stóp procentowych. Do czasu wpisu hipoteki w księdze wieczystej na rzecz banku, bank wymaga wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego w postaci ubezpieczenia pomostowego. Może to podnieść ratę kredytu nawet o 20 proc. - wyjaśnił. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: