Wakacje kredytowe. Sejmowa komisja poparła większość poprawek Senatu

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła większość poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej tzw. wakacje kredytowe. Kto będzie mógł skorzystać z czasowego zawieszenia spłat kredytu?

Senat zaproponował 43 poprawki do ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Zdecydowana większość z nich uzyskała pozytywną rekomendację Komisji Finansów Publicznych - podaje "Dziennik Gazeta Prawna" za PAP. Sejmowe głosowanie nad poprawkami Senatu do ustawy ma odbyć się w czwartek.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski mówił podczas obrad komisji, że z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt w złotówkach na mieszkanie, w którym mieszkają, lub na przebudowę domu służącemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje kredytowe. Kto będzie mógł skorzystać?

Wakacje kredytowe pozwolą kredytobiorcom odroczyć zapłatę czterech rat kredytowych w tym i czterech rat w przyszłym roku (po jednej na kwartał). Ustawa zwiększa również wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców do ponad 2 mld zł, a także wymusza na bankach odejście od wskaźnika WIBOR. Zamiennik i data jego wprowadzenia mają zostać ustalone rozporządzeniem

Ponadto ustawa przewiduje wydłużenie tarcz antyinflacyjnych do 31 października. W ramach tarcz, które obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa, 8-procentowa stawka podatku VAT na paliwa, 5-procentowa stawka na prąd i ciepło oraz zerowa na gaz. Zerowa stawka VAT obowiązuje obecnie również na żywność, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - z pomocy można skorzystać już dziś

Ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała w środę na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przysługuje wszystkim, których koszt obsługi kredytu przewyższa połowę dochodów gospodarstwa domowego, jak również tym osobom, które straciły pracę.

Wówczas można wystąpić do banku z wnioskiem o taką pomoc. Można uzyskać do 72 tys. zł, tj. 2 tys. zł miesięcznie wsparcia. Jeżeli kolejne 100 rat kredytobiorca zapłaci terminowo, to jest możliwość umorzenia pozostałej części - 22 tys. zł - wyjaśniała Magdalena Rzeczkowska.

Przypomniała również, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców już działa, a ci, którzy mają trudność ze spłatą kredytów, mogą zgłaszać się z wnioskami o pomoc. Dodatkową pomocą dla takich osób mają być  wakacje kredytowe odraczające spłatę rat kredytowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat
Więcej o: