14. emerytura - kiedy zostanie wypłacona? ZUS podał konkretne daty [HARMONOGRAM]

Kiedy zostaną wypłacone 14. emerytury? Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podała konkretną datę. Świadczenie trafi w tym roku do prawie dziewięciu milionów emerytów i rencistów.

Gertruda Uścińska wystąpiła w "Wywiadzie Gospodarczym" telewizji WPolsce.pl. Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypowiedziała się m.in. na temat nadchodzących 14. emerytur.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

14. emerytura - kiedy wypłata?

Jak przekazała prof. Uścińska, 14. emerytura obejmie prawie dziewięć milionów emerytów i rencistów. - W tym ponad 8 mln świadczeń, które wypłaca ZUS - uściśliła.

- Wypłata [świadczenia - red.] rozpocznie się na przełomie sierpnia i września. W Zakładzie rozpoczniemy 25 sierpnia, potem 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemach mundurowych i osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne, nastąpi wypłata "czternastki" we wrześniu, natomiast osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają "czternastkę" w październiku - tłumaczyła prezeska ZUS

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje "czternastka" i ile wyniesie?

14. emerytura przysługuje osobom, które mają prawo do emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. - Prawo do tego świadczenia głównego będziemy badać według sytuacji na dzień 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający wypłatę - tłumaczyła prof. Uścińska. 14. emerytura w 2022 roku wyniesie nie więcej niż 1338,44 zł brutto.

Prowadząca program Anna Grabowska zapytała także swoją gościnię o to, "czy 'czternastki' zostaną na stałe" - To jest decyzja daleko idąca. Dzisiaj mamy prawo do 14. emerytury w 2022 roku, a jak to będzie dalej wyglądało z punktu widzenia gwarancji tego bezpieczeństwa materialnego, to wszystko jest przed nami - odpowiedziała prezeska ZUS.

Więcej o: