14. emerytura - kiedy zostanie wypłacona? ZUS podał konkretne daty [HARMONOGRAM]

Kiedy zostaną wypłacone 14. emerytury? Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podała konkretną datę. Świadczenie trafi w tym roku do prawie dziewięciu milionów emerytów i rencistów.

Gertruda Uścińska wystąpiła w "Wywiadzie Gospodarczym" telewizji WPolsce.pl. Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypowiedziała się m.in. na temat nadchodzących 14. emerytur.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

14. emerytura - kiedy wypłata?

Jak przekazała prof. Uścińska, 14. emerytura obejmie prawie dziewięć milionów emerytów i rencistów. - W tym ponad 8 mln świadczeń, które wypłaca ZUS - uściśliła.

- Wypłata [świadczenia - red.] rozpocznie się na przełomie sierpnia i września. W Zakładzie rozpoczniemy 25 sierpnia, potem 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemach mundurowych i osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne, nastąpi wypłata "czternastki" we wrześniu, natomiast osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają "czternastkę" w październiku - tłumaczyła prezeska ZUS. 

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek do emerytury po 65. roku życia. Nawet kilkaset zł miesięcznie Dodatek do emerytury po 65. roku życia. Nawet kilkaset zł miesięcznie

Komu przysługuje "czternastka" i ile wyniesie?

14. emerytura przysługuje osobom, które mają prawo do emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego. - Prawo do tego świadczenia głównego będziemy badać według sytuacji na dzień 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający wypłatę - tłumaczyła prof. Uścińska. 14. emerytura w 2022 roku wyniesie nie więcej niż 1338,44 zł brutto.

Prowadząca program Anna Grabowska zapytała także swoją gościnię o to, "czy 'czternastki' zostaną na stałe" - To jest decyzja daleko idąca. Dzisiaj mamy prawo do 14. emerytury w 2022 roku, a jak to będzie dalej wyglądało z punktu widzenia gwarancji tego bezpieczeństwa materialnego, to wszystko jest przed nami - odpowiedziała prezeska ZUS.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne) Wyższe emerytury. Świadczenia nie wszystkim urosną [TABELA BRUTTO NETTO]

Więcej o: