Tarcze antyinflacyjne zostaną z nami dłużej. Sejm przedłużył obniżkę danin

Wciąż rosnąca inflacja skłoniła rząd do przedłużenia tarczy antyinflacyjnej. Obniżka akcyzy i VAT będzie ważna do 31 października. Sejm zatwierdził to w ustawie o wakacjach kredytowych. Dokument czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Wzrost cen wciąż nie wyhamował. Co więcej, dane za czerwiec przekroczyły przewidywania ekonomistów. Inflacja sięgnęła bowiem 15,6 proc. Paweł Majtkowski z eToro szacuje, że inflacja do końca roku wyniesie nawet 17-18 proc. 

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną?

Rząd przedłuża tarczę anytinflacyjną. ustawa czeka na podpis prezydenta

W związku, z tym że wzrost cen nie wyhamował, rząd postanowił przedłużyć zeszłoroczne tarcze antyinflacyjne. Przepisy w tej sprawie zawarto w ustawie o wakacjach kredytowych, którą w czwartek (7 lipca) przyjął Sejm. Dokumenty musi podpisać jeszcze prezydent Andrzej Duda.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Obecnie przepisy obowiązują do 31 lipca. Jeśli ustawa wejdzie w życie, tarcze antyinflacyjne utrzymają się jeszcze co najmniej do 31 października. W ramach tarcz, które obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa, 8-procentowa stawka podatku VAT na paliwa, 5-procentowa stawka na prąd i ciepło oraz zerowa na gaz. Zerowa stawka VAT obowiązuje obecnie również na żywność, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Stopy procentowe w górę, wakacje kredytowe od sierpnia

Wysoka inflacja skłoniła Radę Polityki Pieniężnej do kolejnej podwyżki stóp procentowych. W czwartek ogłoszono wzrost o 50 pb. do poziomu 6,5 proc. Paweł Majtkowski wylicza, że ze względu na wzrost cen realna stopa procentowa cały czas spada i wynosi obecnie 7,87 proc. 

Rosnące stopy procentowe to problem głównie dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Ich raty wzrosły nawet kilkukrotnie. Sejm przyjął więc ustawę o rozszerzeniu zakresu wakacji kredytowych. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców wzrośnie z 600 mln do 2 mld zł. Przepisy miały wejść w życie w lipcu, ale ostatecznie będą obowiązywały dopiero od sierpnia. Z wakacji kredytowych można jednak skorzystać już teraz, to opcja obecna w prawie od wielu lat. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: