Wakacje kredytowe czekają na podpis, a czas ucieka. "Większa szansa, że z sierpnia się nie skorzysta"

Jeśli prezydent Andrzej Duda nie podpisze w najbliższych dniach ustawy wprowadzającej tzw. wakacje kredytowe to część kredytobiorców może nie skorzystać w sierpniu z rządowej pomocy. "Jak się nie skorzysta z sierpniowych wakacji kredytowych to przepadają. I z 8 miesięcy wakacji zostaje 7 do wykorzystania" - podkreśla analityk Rafał Mundry.

Sejm przyjął 7 lipca większość poprawek Senatu do ustawy, która wprowadza tzw. wakacje kredytowe i przedłuża tarcze antyinflacyjne. Kiedy ustawa zostanie podpisana przez prezydenta? Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot przekazał w sobotę Polskiej Agencji Prasowej, że Andrzej Duda podejmie decyzję w tej sprawie "bez zbędnej zwłoki".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje kredytowe. Ustawa czeka na podpis, a czas ucieka

Projekt ustawy zakłada, że kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w latach 2022 i 2023 w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku, czyli maksymalnie przez 8 miesięcy.

Jednak im później ustawa zostanie podpisana przez Andrzeja Dudę, tym większe ryzyko, że kredytobiorcy nie będą mogli w sierpniu skorzystać z tej pomocy rządowej. Analityk gospodarczy Rafał Mundry zauważył, że gdyby prezydent złożył podpis w miniony weekend, to tzw. wakacje kredytowe trafiłyby w poniedziałek do Dziennika Ustaw. Przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, więc kredytobiorcy mogliby od 25 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe i mieliby zaledwie tydzień czasu, aby skorzystać z pomocy już sierpniu.

Andrzej Duda "ma na to 21 dni. Im później, tym większa szansa, że z sierpnia się nie skorzysta" - podkreśla Rafał Mundry we wpisie na Twitterze.

Wakacje kredytowe - dla kogo?

Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt w złotówkach na mieszkanie, w którym mieszkają, lub na przebudowę domu służącemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Wnioski będzie można składać elektronicznie lub w formie papierowej. Wakacje kredytowe będą miały zastosowanie "do umów zawartych przed dniem 1 lipca 2022 roku, jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty" - wynika z ustawy.

Bank po otrzymaniu wniosku o zawieszenie spłaty kredytu na wskazany okres będzie miał 21 dni na jego potwierdzenie. Jednak "brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu" - podkreślają ustawodawcy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta
Więcej o: