Wakacje kredytowe czekają na podpis, a czas ucieka. "Większa szansa, że z sierpnia się nie skorzysta"

Jeśli prezydent Andrzej Duda nie podpisze w najbliższych dniach ustawy wprowadzającej tzw. wakacje kredytowe to część kredytobiorców może nie skorzystać w sierpniu z rządowej pomocy. "Jak się nie skorzysta z sierpniowych wakacji kredytowych to przepadają. I z 8 miesięcy wakacji zostaje 7 do wykorzystania" - podkreśla analityk Rafał Mundry.

Sejm przyjął 7 lipca większość poprawek Senatu do ustawy, która wprowadza tzw. wakacje kredytowe i przedłuża tarcze antyinflacyjne. Kiedy ustawa zostanie podpisana przez prezydenta? Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot przekazał w sobotę Polskiej Agencji Prasowej, że Andrzej Duda podejmie decyzję w tej sprawie "bez zbędnej zwłoki".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury stażowe (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje kredytowe. Sejm uchwalił ustawę. Kto może skorzystać z pomocy?

Wakacje kredytowe. Ustawa czeka na podpis, a czas ucieka

Projekt ustawy zakłada, że kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w latach 2022 i 2023 w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku, czyli maksymalnie przez 8 miesięcy.

Jednak im później ustawa zostanie podpisana przez Andrzeja Dudę, tym większe ryzyko, że kredytobiorcy nie będą mogli w sierpniu skorzystać z tej pomocy rządowej. Analityk gospodarczy Rafał Mundry zauważył, że gdyby prezydent złożył podpis w miniony weekend, to tzw. wakacje kredytowe trafiłyby w poniedziałek do Dziennika Ustaw. Przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, więc kredytobiorcy mogliby od 25 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe i mieliby zaledwie tydzień czasu, aby skorzystać z pomocy już sierpniu.

Andrzej Duda "ma na to 21 dni. Im później, tym większa szansa, że z sierpnia się nie skorzysta" - podkreśla Rafał Mundry we wpisie na Twitterze.

NBP nie chce by wakacje kredytowe były dostępne dla każdego, jak proponuje rząd Wakacje kredytowe sposobem na wysokie stopy procentowe? Ekspert liczy

Wakacje kredytowe - dla kogo?

Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt w złotówkach na mieszkanie, w którym mieszkają, lub na przebudowę domu służącemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Wnioski będzie można składać elektronicznie lub w formie papierowej. Wakacje kredytowe będą miały zastosowanie "do umów zawartych przed dniem 1 lipca 2022 roku, jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty" - wynika z ustawy.

Bank po otrzymaniu wniosku o zawieszenie spłaty kredytu na wskazany okres będzie miał 21 dni na jego potwierdzenie. Jednak "brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu" - podkreślają ustawodawcy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta
Więcej o: