O tym, w jakim tempie rosną ceny, informuje Główny Urząd Statystyczny, publikując dane dotyczące inflacji. Ceny w sklepach mogą rosnąć jednak szybciej, inflacja jest bowiem współczynnikiem uśrednionym. Świadczą o tym najnowsze dane opublikowane w "Indeksie Cen w Sklepach Detalicznych".
Z najnowszego raportu opracowanego dla UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, wynika, że wyraźnie wzrosły ceny żywności. W badaniu przeanalizowano 12 kategorii produktów. Stwierdzono, że ceny w sklepach wzrosły trzeci miesiąc z rzędu.
Podobnie jak przed miesiącem najbardziej podrożały produkty tłuszczowe. Wzrost wyniósł 37 proc. w stosunku do ceny sprzed roku. Największym wzrostem charakteryzują się olej, który jest droższy o 30 proc. oraz masło - podrożało o 48 proc.
Szybko drożeje również mięso. W tym wypadku ceny wzrosły o 30 proc. Ale nie są jednakowe dla wszystkich produktów. Dla przykładu ceny wołowiny podskoczyły o ponad 45 proc. rok do roku znak, a wieprzowinę znacznie mniej, bo 16 proc. Eksperci tłumaczą podwyżki wzrostem cen energii, pasz, nawozów.
Na uwagę zasługuje też wzrost cen w kategorii używki. Herbata jest droższa o 26,5 proc. Więcej płacimy też za piwo - o 16,5 proc.
Odczuwalnie podróżowały też warzywa i owoce, które w czerwcu w porównaniu z rokiem poprzednim, są droższe o 13 proc. . Warto podkreślić, że dane z maja wskazywały na niewielki spadek cen w tej kategorii. W końcu sezon letni zazwyczaj pozwala na zakupy owoców i warzyw w korzystniejszych cenach. Skąd zatem wzrosty? Może to być spowodowane problemem z zatrudnieniem pracowników sezonowych, wyższymi kosztami pracy, oraz innymi wydatkami wytwórców.
Na uwagę zwraca też fakt, że żywność drożała również w miesiącach poprzednich. W kwietniu wzrost wyniósł 22 proc., a w kwietniu ceny były wyższe o 17 proc. - w porównaniu rok do roku.
Inflacja w Polsce nie zwalnia. Wręcz przeciwnie, bije kolejne rekordy. Według tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. rok do roku. Inflacja miesiąc do miesiąca sięgnęła w czerwcu z kolei 1,5 proc.
To najwięcej od 25 lat - konkretnie od marca 1997 r., gdy sięgnęła ona 16,6 proc. Wtedy jednak miała ona tendencję spadkową. Dziś tempo wzrostu cen wciąż szuka swojego szczytu.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl