WIBOR zaczyna spadać. Czy to oznacza koniec podnoszenia stóp procentowych?

Wskaźniki WIBOR 3M oraz WIBOR 6M zaczęły spadać pierwszy raz od dwóch miesięcy. Oba te wskaźniki wpływają na ostateczną wysokość rat kredytów hipotecznych. Zmniejszyła się również różnica pomiędzy WIBOREM 3M a stopą referencyjną. Po ostatniej podwyżce wynosi ona 50 punktów bazowych. Mimo to eksperci nie przewidują końca podwyżek stóp procentowych.

WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom komercyjnym. Wskaźnik ten wyliczany jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania w największych bankach krajowych, przy odrzuceniu wartości skrajnych. Wraz z marżą składa się na wysokość oprocentowania kredytów.  

Zobacz wideo Co najlepiej zrobić teraz z kredytem? Czy nadpłacać raty?

Stopy procentowe. Wskaźnik WIBOR spada

Stawka WIBOR nie jest jednakowa dla wszystkich banków. Najpopularniejszy jest wskaźnik WIBOR 3M, który aktualizuje oprocentowanie kredytu co trzy miesiące od momentu jego uruchomienia. Część banków korzysta jednak ze wskaźnika WIBOR 6M, który jest aktualizowany co sześć miesięcy.

Wskaźniki te ustalane są każdego dnia. Składają się na nie m.in. prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, których można spodziewać się w okresie, który obejmuje stawka. W ostatnich miesiącach wskaźnik zarówno WIBOR 3M jak i WIBOR 6M albo szybował w górę, albo pozostawał bez zmian. Miało to oczywiście związek z regularnym podnoszeniem stopy procentowej przez NBP. W ostatnich dniach WIBOR zmienił jednak kurs.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

WIBOR 3M oraz WIBOR 6M - sytuacja na giełdzie 11.07.2022

TVN 24 BiS donosi, że w piątek (8 lipca) po raz pierwszy od dwóch miesięcy wskaźniki zarówno WIBOR 3M jak i WIBOR 6M zaczęły spadać. W poniedziałek (11 lipca) ta tendencja się utrzymała i oba wskaźniki wciąż spadają. WIBOR 3M jest na poziomie 7 proc. (spadek o 1,13 proc.), a WIBOR 6M wynosi 7,34 proc. (spadek o 0,54 proc.). TVN przypomina jednak, że mimo spadku oba wskaźniki wciąż są na najwyższym poziomie od 2004 roku.  

WIBOR 6MWIBOR 6M stooq.pl

Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia podjęła decyzję w sprawie kluczowego wskaźnika, od którego zależy wysokość rat kredytów hipotecznych. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (referencyjna) została podniesiona o 50 punktów bazowych do poziomu 6,50 proc. Z tego wynika, iż różnica pomiędzy stopą referencyjną a WIBOR-em 3M wynosi 50 punktów bazowych. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy procentowe. Czy będą kolejne podwyżki?

Lepsza sytuacja wskaźnika WIBOR nie oznacza, że to koniec podnoszenia stóp procentowych. Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził ostatnio: - Jeśli będzie potrzeba, nadal będziemy podwyższać stopy procentowe. Jeśli będzie rosła inflacja, będziemy je podnosić.

Podobnego zdania są eksperci. - To nie koniec zacieśniania polityki monetarnej. Trzeba spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych - ocenił w rozmowie z Gazetą.pl prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.   

RPP ma teraz przerwę w posiedzeniach. Kolejnej podwyżki stóp procentowych można się więc spodziewać najwcześniej po wakacjach, ponieważ następne spotkanie Rady odbędzie się dopiero 7 września.

Więcej o: