14. emerytura - kiedy zostanie wypłacona? ZUS podał daty wypłat świadczenia

Kiedy zostaną wypłacone 14. emerytury? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że wypłaty rozpoczną się jeszcze w sierpniu. Kiedy dokładnie?

"Czternastka", czyli dodatkowe, jednorazowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane z urzędu. Oznacza to, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Zgodnie z ustawą, 14. emerytura w wysokości najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto, zostanie przekazana tym emerytom i rencistom, którzy dostają świadczenia emerytalne nieprzekraczające 2,9 tys. zł.  

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

14. emerytura. Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w zeszłym tygodniu ustawę o kolejnym w 2022 roku dodatkowym, rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. 14 emeryturze. Świadczenie będzie w tym roku wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. Pieniądze otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r.   

- Jestem normalny, dlatego się zgodziłem, bo mam pełną świadomość, że te emerytury, tak bardzo biedne, teraz zżera inflacja - tłumaczył zasadność świadczeń w dobie kryzysu Andrzej Duda. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

14. emerytura. Kiedy wypłata 14. emerytury?

Według informacji przekazanych przez prezeskę ZUS Gertrudę Uścińską, świadczenia mają trafić do 9 mln emerytów i rencistów.  "Czternastki" w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. Koszt dla budżetu państwa, wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r., to ok. 11,4 mld zł.  

Termin wypłaty świadczeń zaczyna się 25 sierpnia. Później świadczenia będą wypłacane kolejno: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Pieniądze otrzymają zatem osoby, które nabędą praw do świadczeń emerytalnych do 24 sierpnia 2022 r. 

- W systemach mundurowych i osób, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne, nastąpi wypłata "czternastki" we wrześniu, natomiast osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają "czternastkę" w październiku - tłumaczyła prezeska ZUS, w rozmowie z telewizją WPolsce.pl.

Więcej o: