Euro i dolar zrównały się po raz pierwszy od 20 lat. "Obawy o recesję na kontynencie są powszechne"

Jedno euro przez chwilę było warte jednego dolara. Takiej sytuacji nie było od początku XXI wieku. Dolar był dziś również bardzo mocny względem złotego - amerykańska waluta kosztowała aż 4,84 zł, co było historycznym rekordem.

We wtorek ok. godziny 12:00 euro i dolar osiągnęły parytet. To oznacza, że jedno euro kosztowało jednego dolara. Następnie kurs euro wzrósł względem amerykańskiej waluty - po godz. 17:00 wynosił już 1,00645. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 20 lat temu. Na początku XXI wieku wartość euro względem dolara spadła jeszcze mocniej - kurs pary EUR/USD spadł mocno poniżej poziomu 0,9.

Kurs euro wobec dolaraKurs euro wobec dolara Źródło: Stooq.pl

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kryzys energetyczny i spowolnienie gospodarcze. Euro może być jeszcze słabsze wobec dolara

"Obawy o recesję na kontynencie są powszechne, a podsycają je wysoka inflacja i niepewność co do dostaw surowców energetycznych" - podkreśla CNN. Jak czytamy, kryzys energetyczny następuje w momencie spowolnienia gospodarczego. "Pojawiają się też wątpliwości, czy Europejski Bank Centralny jest w stanie odpowiednio zacieśnić politykę monetarną w celu obniżenia inflacji. EBC zapowiedział, że w tym miesiącu podniesie stopy procentowe po raz pierwszy od 2011 roku. Według ostatnich odczytów inflacja w strefie euro wynosi 8,6 proc." - podkreśla stacja.

George Saravelosa, szef działu badań rynku walutowego Deutsche Global, wskazał w zeszłym tygodniu, że kurs euro może ponownie spaść poniżej poziomu jednego dolara, jeśli "zarówno Europa, jak i Stany Zjednoczone znajdą się w głębszej recesji w III kwartale" - pisze CNN. Jego zdaniem euro może w tej sytuacji znaleźć się w okolicach 0,95-0,97.

Złoty spada w przepaść. Narodowy Bank Polski pomoże polskiej walucie?

We wtorek dolar był również bardzo mocny wobec złotego. Przed południem za jednego dolara należało zapłacić aż 4,84 zł. Warto dodać, że to historyczny rekord - złoty jeszcze nigdy nie był tak słaby wobec amerykańskiej waluty. O godz. 17:45 dolar nieco stracił i kosztował już 4,79 zł.

Złoty jest również bardzo słaby wobec pozostałych głównych zagranicznych walut. Po godz. 17:45 jedno euro kosztowało 4,82 zł, a za jednego franka szwajcarskiego należało zapłacić 4,88 zł. Z kolei kurs funta szterlinga wynosił 5,70 zł.

Prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej i wykładowca, w rozmowie z Gazeta.pl stwierdził, że powodem umacniania się dolara jest strach przed kryzysem. 

- W sytuacjach kryzysu gospodarczego, gdy świat zmierza wyraźnie ku - nie boję się tego powiedzieć -  stagflacji, pieniądze płyną do bezpiecznej przystani. Po angielsku nazywa się to "fly to quality". Na pierwszym miejscu jest tu Szwajcaria, która nie jest z tego faktu zbyt zadowolona. Bo jest eksporterem. Na drugim miejscem są Stany Zjednoczone. I skoro nawet ze strefy euro płyną pieniądze do USA, to kurs musi być taki, jaki pan mi podał, zadając pytanie - 4,84 zł - stwierdził prof. Noga.

Zdaniem eksperta bank centralny podejmie jednak jakieś działania, aby wpłynąć na kurs. - Moim zdaniem dojdzie do tradycyjnej interwencji Narodowego Baku Polskiego - stwierdził.

Cały wywiad można przeczytać w naszym poniższym artykule:

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody
Więcej o: