Związkowcy okupują siedzibę Tauronu. Chcą wyższych płac, wskazują na inflację

Związki zawodowe z Tauronu rozpoczęli okupację siedziby firmy w Katowicach. We wtorek związkowcy nie doszli do porozumienia z zarządem spółki m.in. w sprawie jednorazowego świadczenia dla pracowników w wysokości 5,5 tys. zł. Kolejne negocjacje mają odbyć się w środę.

We wtorek podczas posiedzenia Rady Społecznej Tauron Polska Energia zarząd i związki zawodowe nie osiągnęły porozumienia. Związkowcy postanowili pozostać w biurowcu spółki, tym samym rozpoczynając okupację siedzimy firmy - wyjaśnia w komunikacie "Solidarność" w spółce Tauron Wydobycie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

WęgielRegulowane ceny węgla stały się faktem. Andrzej Duda podpisał ustawę

Tauron. Związkowcy chcą jednorazowego świadczenia. "Wypracowujemy propozycję"

Przewodniczący Waldemar Sopata podkreślił w wywiadzie dla portalu tysol.pl, że związki nie domagają się podwyżek - chcą jedynie utrzymać poziom życia pracowników, który na skutek rosnącej inflacji gwałtownie spada. "Zaproponowaliśmy 5,5 tys. zł netto jednorazowego wyrównania pracownikom za całe pierwsze półrocze i gwarancji rozpoczęcia dalszych rozmów płacowych w sierpniu. Niestety zarząd twierdzi, że nie ma na to środków" - powiedział z kolei Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący "Solidarności" w Tauron Wydobycie, cytowany w komunikacie.

"Zarząd Grupy Tauron deklaruje gotowość do rozmów z Radą Społeczną zrzeszającą przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych. Wypracowujemy propozycję, która będzie kompromisem pomiędzy oczekiwaniami, a naszymi możliwościami biznesowymi" - przekazał rzecznik energetycznej firmy Łukasz Zimnoch. "Propozycja nie przełoży się na konieczność skokowego podniesienia rachunków za energię. Przyjęcie propozycji strony społecznej w jej wyjściowej formie oznaczałoby również ryzyko spowolnienia inwestycji, które są niezbędne dla transformacji energetycznej kraju: - dodał.

Kolejne negocjacje płacowe między związkowcami a zarządem Tauronu jeszcze dziś.

Górnicy okupują siedzibę PGG. Chcą rozmawiać z rządemGórnicy okupują siedzibę PGG. Chcą rozmawiać z rządem

Okupacja siedziby PGG. Górnicy chcą wyższych wynagrodzeń

Od poniedziałku 11 lipca trwa również protest okupacyjny w siedzibie Polskiej Grupie Górniczej w Katowicach. Górnicy domagają się wyższych wynagrodzeń w związku z wysoką inflacją w Polsce i zatrudnienia nowych pracowników, chcą dowiedzieć się o rządowych inwestycjach zwiększających wydobycie węgla oraz negocjować w sprawie cen węgla. Rozmowy w PGG z udziałem wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika mają odbyć się w środę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?
Więcej o: