Praca dorywcza na wakacje. Gdzie najwięcej zarobisz? TOP14 najbardziej opłacalnych zajęć

Okres wakacji to również czas, gdy można podjąć się prac sezonowych. Z tej możliwości często korzystają ludzie młodzi. Jaką pracę na wakacje najlepiej wybrać? Eksperci Personnel Service przygotowali listę 14 zawodów, w których można najwięcej zarobić.

Liczba ofert pracy sezonowej utrzymuje się na wysokim poziomie - informuje firma Personnel Service. Pracodawcy szukają głównie młodych ludzi i studentów. Najpewniej wiążę się to z zerowym PIT-em dla osób do 26. roku życia. Większość ofert jest tworzona w języku polski, ale część z nich wstawiono również po ukraińsku. 

Praca dorywcza na wakacje. Gdzie najlepiej płacą?

Najwięcej za godzinę można dostać, zatrudniając się przy organizacji festiwalu muzycznego. Stawki wynoszą 20-24 zł za godzinę netto. "Podobne pieniądze mogą zarobić nianie opiekujące się dziećmi w czasie rodzinnego urlopu. Jeżeli rodzice szukają niani na miejscu jej zarobki to ok. 20 zł za godzinę netto. Zdarza się jednak, że rodzice zabierają opiekunkę do dzieci ze sobą na wakacje, pokrywając jej koszty i dodatkowo płacąc za każdą godzinę pracy" - piszę eksperci Personnel Service. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Żadne z powyższych zajęć nie wymaga specjalnych uprawnień w przeciwieństwie do następnych wakacyjnych ofert na liście. Ratownik na basenie oraz instruktor kitesurfingu mogą średnio liczyć na 18-20 zł za godzinę. "Tak samo dobrze można zarobić, wykonując zawód hostessy, które w wakacje są rozchwytywane ze względu na organizowane akcje promocyjne. Aby zdobyć taką pracę, warto szukać ogłoszeń na grupach tematycznych na Facebooku. Istnieją też wyspecjalizowane agencje hostess, do których można rekrutować".

TOP14 najbardziej opłacalnych pracy na wakacje:

 1. Praca przy festiwalach muzycznych;
 2. Opieka nad dziećmi;
 3. Ratownik na basenie;
 4. Instruktor kitesurfingu;
 5. Hostessa;
 6. Wychowawca kolonijny;
 7. Praca na recepcji;
 8. Sprzedawca lodów/gofrów na deptaku;
 9. Pomoc kuchenna;
 10. Sprzedawca pamiątek;
 11. Kelner;
 12. Zbiory owoców;
 13. Call center;
 14. Praca w kinie.

Szóste miejsce na liście to wychowawca na kolonii. Tu również potrzebne są uprawnienia. W tej pracy można liczyć na 15,5 zł za godzinę. "Recepcjonista czy recepcjonistka w hotelu zarobi średnio 15 zł za godzinę netto. Sprzedawca lodów czy gofrów na deptakach może liczyć na wynagrodzenie od 14,5 do 16 zł za godzinę netto. Pomoc kuchenna czy sprzedawca pamiątek zarobi w okolicach 13,5 zł za godzinę netto. Nieco więcej, bo średnio 14 zł za godzinę netto wyciągnie kelner, ale tutaj warto pamiętać, że napiwki, zwłaszcza w największych miejscowościach turystycznych potrafią dwukrotnie, a czasem nawet trzykrotnie podnieść wynagrodzenie" - czytamy dalej.

"Praca sezonowa to jednak nie tylko turystyczne kurorty, ale również zbiory owoców i tutaj młodzi mogą zarobić od 15 do 16 zł za godzinę netto. Na call center czy w kinie można liczyć za wynagrodzenie ok. 14,5 zł za godzinę netto".

- To, na jaką pracę sezonową się zdecydujemy, zależy od naszych predyspozycji. Wydaje się jednak, że połączenie pracy wakacyjnej z pobytem w jakimś turystycznym miejscu może być atrakcyjne dla młodych. Oczywiście pracę znajdą też w dużych miastach, m.in. w sektorze magazynowym czy w sklepach, ale możliwości jest znacznie więcej - podsumowuje Krzysztof Inglot ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service SA.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: