NBP składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Tuska i Siemoniaka

Narodowy Bank Polski złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka - powiadomił bank centralny.

"Jutro NBP składa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez D. Tuska i T. Siemoniaka. Prokuratura zbada ich bezprawne wypowiedzi pod kątem ew. wypełnienia znamion przestępstw określonych w kodeksie karnym, w tym gróźb" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Adam Glapiński komentuje słowa Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka. "Bałbym się"

Prezes NBP Adam Glapiński mówił w piątek podczas konferencji prasowej nie tylko o inflacji i stopach procentowych, ale też nawiązywał do wcześniejszych wypowiedzi byłego premiera Donalda Tuska i posła PO Tomasza Siemoniaka.

- W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z szeregiem różnych wypowiedzi ze strony różnych polityków, czego nigdy nie komentuję oczywiście, ale jeśli dotyczy to NBP, jego niezależności, suwerenności, to muszę coś na ten temat powiedzieć. Donald Tusk, a następnie tego samego dnia pan Tomasz Siemoniak w TVN24 byli uprzejmi powiedzieć, że następnego dnia po wyborach, jeśli wygrają, wyprowadzą prezesa NBP z siedziby NBP - zaczął konferencję Adam Glapiński.

Adam GlapińskiAdam Glapiński zamiast o stopach, zaczął mówić o politykach PO

- Dosłownie cytuję: "przyjdą silni ludzie i wyprowadzą prezesa". Tutaj było zdziwienie redaktora prowadzącego - dodał. Jak zaznaczył prezes NBP, "bałbym się, gdyby Polska weszła w taki okres historii, w którym silni ludzie wyprowadzali urzędników państwowych ze wszystkich instytucji, które się nie podobają".

- Informuję, że departament prawny NBP przygotowuje odpowiednie pisma do odpowiednich organów wymiaru sprawiedliwości, aby pociągnąć do odpowiedzialności pana Siemoniaka. Wchodzi w grę groźba karalna i wchodzi w grę zamach na niezależność i suwerenność NBP - mówił Adam Glapiński.

- Skądinąd, nie wiem, dlaczego pan Siemoniak miałby czekać do wyborów, zapraszam go już teraz z tymi silnymi ludźmi, rozumiem, że dysponuje na stałe jakąś grupą przestępczą, która jego gotowa do takich działań, może przyjść już teraz - mówił.

Donald Tusk o Adamie Glapińskim: Wyprowadzę go z NBP

Przypomnijmy: na początku lipca Donald Tusk podczas konwencji Platformy Obywatelskiej stwierdził, że "wybór Adama Glapińskiego na tę kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego jest nielegalny".

Adam Glapiński i Donald TuskDonald Tusk mówił, że "Glapiński jest nielegalny". "DGP" o planie PO

- Mówią niektórzy tak: "Jak wy sobie poradzicie, nawet jak wygracie wybory, przecież Glapiński dalej będzie prezesem NBP?". Adam Glapiński jest nie tylko niekompetentny, nieprzyzwoity w tym, co robi, Adam Glapiński jest też nielegalny. Nie będzie ani jednego dnia dłużej prezesem NBP - powiedział lider PO, dodając, że "wyprowadzi" go z NBP. Do sprawy odniósł się także w późniejszym wystąpieniu w mediach Tomasz Siemoniak.

Natomiast w czwartek, nawiązując do inflacji, Donald Tusk mówił w Świdnicy, że "prezes Glapiński albo kłamie, albo nie ma pojęcia, o czym mówi". Tusk miał w teczce ekspertyzy prawników dotyczące sposobu wyboru szefa NBP. Ich zdaniem sposób powołania Adam Glapińskiego jest obarczony "nieusuwalną wadą prawną".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego Adam Glapiński nie powinien być dalej prezesem NBP? pytamy Włodzimierza Czarzastego
Więcej o: