Popularne lody zanieczyszczone tlenkiem etylenu. Sanepid ostrzega przed ich spożywaniem

Kilka partii lodów Häagen-Dazs wycofano ze sprzedaży. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że są zatrute tlenkiem etylenu.
Zobacz wideo Mięso z in vitro? Pierwszy raz zjedzono je w 2013 roku [Next Station]

Zanieczyszczone partie produktu trafiły na rynek, zanim firma otrzymała informację o problemie. Odbiorca towaru - firma Iglotex - zdecydowała się wycofać je ze sprzedaży. 

Sanepid ostrzega przed sześcioma partiami lodów Häagen-Dazs

Tlenek etylenu dostał się do ekstraktu waniliowego. Dlatego też zanieczyszczone są nim jedynie lody Häagen-Dazs o smaku waniliowym. Dotyczy to opakowań o pojemności 460 ml. Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Nie należy więc spożywać wycofanych ze sprzedaży partii. Przed jedzeniem należy sprawdzić jej numer, by uniknąć zatrucia. Zanieczyszczone partie to:

  • 4284602 - data minimalnej trwałości do 08.05.2023
  • 4166999 - data minimalnej trwałości do 24.08.2022
  • 4154886 - data minimalnej trwałości do 26.07.2022
  • 4241137 - data minimalnej trwałości do 27.01.2023
  • 4251427 - data minimalnej trwałości do 27.02.2023
  • 4265875 - data minimalnej trwałości do 21.03.2023

Waniliowe lody Häagen-DazsWaniliowe lody Häagen-Dazs fot. GIS

Tlenek etylenu. Czym grozi spożycie zanieczyszczonych nim produktów?

"Europejska Agencja ds. Chemikaliów sklasyfikowała tlenek etylenu jako substancję mutagenną, rakotwórczą  i działającą szkodliwie na rozrodczość. Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia uznał tlenek etylenu jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi na podstawie wystarczających dowodów kancerogenności wykazanych w badaniach z udziałem ludzi, w tym epidemiologicznych oraz badaniach nad mechanizmami kancerogenezy. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaklasyfikowała tlenek etylenu do kategorii 1 tj. związków rakotwórczych dla człowieka, a jednym z głównych powodów takiej decyzji był fakt, że związek, ze względu na silne właściwości alkilujące, działa genotoksycznie (tj. wchodzi w reakcję z DNA, co obserwowano u zwierząt doświadczalnych) i mutagennie (wywołuje trwałe i dziedziczone zmiany w genotypie komórki) powodując powstawanie nowotworów" - czytamy na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywnościowej. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: