Wakacje kredytowe. Jak złożyć wniosek? Ile czasu na ubieganie się o odroczenie rat?

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe? Będzie na to niewiele czasu. Ustawa, która pozwala skorzystać z tej opcji, w życie wejdzie dopiero pod koniec lipca. Na złożenie wniosku będzie więc mało czasu. Spóźnienie oznacza utratę możliwości skorzystania ze zwolnienia z raty w sierpniu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o wakacjach kredytowych. W piątek rano pojawiła się w dzienniku ustaw, a w życie wejdzie po 14 dniach, czyli dopiero 29 lipca. Na złożenie wniosku będą tylko dwa dni, inaczej przepadnie zwolnienie z raty kredytu za sierpień. Ustawę skonstruowano bowiem tak, że można wykorzystać maksymalnie dwa miesiące zwolnienie z płatności w III kwartale. Są to sierpień i wrzesień. Jeśli nie wyrobimy się z wnioskiem do końca lipca, wakacje kredytowe w sierpniu przepadają. 

Zobacz wideo Wakacje kredytowe? Ekspert: To oznacza, że będziemy spłacać kredyt o 8 miesięcy dłużej

Wakacje kredytowe. Jak złożyć wniosek?

Wakacje kredytowe obowiązują w systemie prawnym od lat. Świeżo podpisana ustawa czasowo rozszerza możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach. Osoby, które spełniają kryteria standardowych wakacji kredytowych, nie muszą czekać aż ustawa wejdzie w życie. Mogą to zrobić już teraz jeśli:

  • posiadają status bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców;
  • ich miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów;
  • ich miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekroczy określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Pozostałe osoby będą mogły złożyć wniosek dopiero 29 lipca. Muszą zrobić to w ciągu dwóch dni, by załapać się na zwolnienie za sierpień - wynika z informacji podawanych przez analityka rynku Rafała Mundrego. Bank Millenium poinformował nas jednak, że wniosek można złożyć do dnia płatności sierpniowej raty. Jesteśmy w trakcie weryfikacji, jak wygląda procedura w innych bankach. Gdy uzyskamy informację, uzupełnimy o nie artykuł. 

Zgodnie z zasadami spłata kredytu ma być zawieszona z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Bank ma 21 dni na to, by potwierdzić otrzymanie wniosku. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu. Złożenie wniosku wystarcza, by skorzystać z wakacji kredytowych, ale należy zrobić to przed dniem płatności odraczanej raty.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie. Trzeba w nim wskazać:

  • kredytobiorcę,
  • bank-kredytodawcę
  • numer umowy kredytowej. 
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wakacje kredytowe. Jakie są obowiązujące zasady wg nowej ustawy?

Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt w złotówkach na mieszkanie, w którym mieszkają, lub na przebudowę domu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Umowa kredytowa musi być ponadto podpisana przed 1 lipca 2022 roku. Rozwiązanie nie jest przeznaczone dla osób, które kończą spłatę kredytu w ciągu pół roku od wejścia ustawy w życie. 

Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu łącznie na 8 miesięcy do 2023 r., a dokładniej - w dowolnych dwóch miesiącach III i IV kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r. Wakacje kredytowe mają dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty, a termin spłaty ma zostać przesunięty bez dodatkowych odsetek.

Więcej o: