Hortex sprzedaje swój biznes w Rosji. Tamtejszy rynek opuściło już 1000 przedsiębiorstw

Hortex - polski producent mrożonek - wycofuje się z rosyjskiego rynku. Przedsiębiorstwo sprzedało swoją rosyjską spółkę Ortika Frozen Food. Badacze z Uniwersytetu w Yale podliczyli, że od początku wojny swoją działalność w Rosji ograniczyło już ponad 1000 przedsiębiorstw.

Rosja regularnie karana jest odgórnymi sankcjami. W tym tygodniu Komisja Europejska przekazała unijnym krajom propozycje kolejnego, siódmego już pakietu sankcji wobec Rosji. Nowy pakiet zakłada m.in. zakaz importu rosyjskiego złota oraz wzmacnia kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanej technologii. Oprócz tego wiele przedsiębiorstw oddolnie wycofuje się z Rosji, a ludzie z całego świata bojkotują produkty pochodzące z tego kraju.  

Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Sankcje wobec Rosji. Hortex wycofuje się z Rosji

Polski producent mrożonych warzyw, owoców i mieszanek Hortex sprzedał swój rosyjski oddział dostawcy ryb - Agama Group. Przedsiębiorstwo miało w Rosji spółkę operacyjną Ortika Frozen Food. W Rosji posiadali oni trzy zakłady - dwa zlokalizowane w okolicach Moskwy i jeden w Karelii. 

Nowy właściciel firmy będzie mógł produkować produkty pod znakiem towarowym Hortexa, ale tylko do końca roku. W 2023 r. będzie musiał użyć własnej marki lub rozwinąć i wypromować nową. 

Komentarz Hortex

"W odniesieniu do doniesień rosyjskiego portalu Kommersant.ru potwierdzamy, że Polski Ogród Sp. z o.o., wchodząca w skład Grupy Hortex, zbyła rosyjską spółkę Ortika Frozen Foods, dystrybutora i producenta żywności mrożonej, prowadzącego działalność na rynku rosyjskim, na rzecz Grupy Kompania Agama (GK Agama). GK Agama to lokalny gracz, aktywny na rynku FMCG w Rosji, specjalizujący się w produkcji i dystrybucji mrożonych ryb i owoców morza. Nabycie Ortika Frozen Foods umożliwi GK Agama dywersyfikację działalności i rozszerzenie portfolio produktów" - poinformowało nas przedsiębiorstwo. 

Hortex tłumaczy, że Ortika Frozen Foods prowadziła działalność niezależną od polskich operacji Grupy Hortex - zarówno zakupy surowca, produkcja i sprzedaż produktów były realizowane i zarządzane lokalnie. Wyjaśniono również, że decyzja o wyjściu z rosyjskiej inwestycji została podjęta kilka miesięcy temu.

"Rozmowy w sprawie sprzedaży Ortika Frozen Foods były prowadzone z kilkoma podmiotami. Transakcja została zamknięta w pierwszych dniach czerwca br., natomiast 11 lipca br. dopełnione zostały procedury formalne rejestracji nowego udziałowca w Jednolitym Państwowym Rejestrze Osób Prawnych w Federacji Rosyjskiej" - wyjaśnia nam Agaty Bonikowskiej, Członka Zarządu Polski Ogród Sp. z o.o.

Docelowo zbycie spółki Ortika Frozen Foods oznacza całkowite wycofanie marki Hortex z rynku rosyjskiego.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja. Ponad 1000 firm wycofało się z tamtego rynku

Wcześniej z Rosji wycofała się m.in. polska Grupa LPP. Właściciel m.in. sieci Reserved, Cropp, Mohito czy Sinsay zamknął swój ostatni rosyjski sklep już na początku marca. Teraz podobne kroki podjęła polska sieć Hortex. Według danych Yale w sumie z Rosji wycofało się już około 1000 przedsiębiorstw. 

"Od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę śledzimy reakcje ponad 1200 firm. Ponad 1000 firm publicznie ogłosiło, że dobrowolnie ogranicza działalność w Rosji w stopniu wykraczającym poza minimum wymagane przez międzynarodowe sankcje - ale niektóre firmy nadal działają w Rosji, nie dając się zniechęcić" - informuje Jeffrey Sonnenfeld odpowiedzialny za analizowanie listy przedsiębiorstw, które wycofały się z Rosji.

Więcej o: