Bon turystyczny. Do kiedy? Jak aktywować? Gdzie zrealizować?

Bon turystyczny jest ważny do końca września. Warto podkreślić, że nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze, a niewykorzystany, przepada. Gdzie można go zrealizować? Jak aktywować bon? Odpowiadamy.

Bon turystyczny ma wesprzeć polskie rodziny i jednocześnie branżę turystyczną w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. To dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko. Środki można wykorzystać do końca września 2022 roku na wakacyjny wypoczynek. Dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje 1000 zł.

"Podobnie jak w programie 'Rodzina 500 Plus', bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą - czytamy na oficjalnej stronie programu.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Co tak drogo?". Nowy cykl Gazeta.pl sprawdza, czy z drożyzną da się walczyć. Zaczynamy od schabowego

Bon Turystyczny. Gdzie można go zrealizować?

Bon turystyczny może zostać wykorzystany tylko na terenie Polski podczas pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy campingu. Pieniądze mogą też zostać wydane na kolonie, zieloną szkołę, obóz czy imprezę turystyczną, realizowaną przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. Rząd zwraca uwagę, że "przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji".  

Pełnia lista podmiotów, które obsługują bon, znajduje się TUTAJ. 

Jak aktywować Bon Turystyczny? 

Polski Bon Turystyczny to dokument elektroniczny, który ma 16-cyfrowy numer i znajduje się on na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Znajdują się na nim informacje, komu przysługuje oraz jaka jest łączna suma przyznanych świadczeń. Aby go aktywować:

  1. zaloguj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS za pomocą Profilu Zaufanego,
  2. w zakładce "Ogólny" wybierz opcję "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon",
  3. zaczekaj, aż bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany na numer telefonu lub adres e-mail wskazany przez rodzica,
  4. klikamy "Aktywuj bon",
  5. wyświetli się kod obsługi płatności - wybieramy "Ok".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: